Aktual.: 23.09.2024 21:37

Plzeň – O posledních 16 letech života vypráví životopisné drama Smetana, které mělo dnes premiéru na festivalu českých filmů Finále. Jeho 37. ročník pokračuje čtvrtým dnem. Film režiséra Marka Najbrta je podle tvůrců intimním náhledem do civilního života osobnosti známé z bust a učebnic. Letos uplynulo 200 let od Smetanova narození i 140 let od jeho úmrtí, deset let před smrtí ohluchl.

Snímek, v němž skladatele ztvárnil plzeňský rodák Václav Neužil, ukazuje dobu, kdy se Smetana potýkal nejen s horšícím se sluchem, ale také se vztahem ke dvěma ženám – své druhé manželce Betty a spisovatelce a libretistce Elišce Krásnohorské. Diváci viděli život skladatele, vlastence i muže toužícího po ženách.

„Smetanu jsem studoval třeba čtyři měsíce. Nešlo tady o velkou fyzickou proměnu jako třeba u Zátopka, kde jsme fakt musel běhat, tady byla maska,“ řekl Neužil ČTK. Herec, který se učil deset let na klavír ještě v době, kdy žil v Plzni, ocenil, že premiéra filmu produkovaného Českou televizí byla vedle Smetanových sadů, kde skladatel chodil na gymnázium a má v nich bustu. „Jednu skladbu jsem zvládnul, konkrétně Jiřinkovou polku, ale už jsem v tom klavíru dost zakrněl,“ uvedl Neužil. Hodně musel trénovat dirigování s Janem Chalupeckým v Národním divadle.

Režisér uvedl, že nejde jen o film o ženách. „Snažili jsme se proniknout do Smetanova naturelu, který byl evidentně dost vášnivý. Tam byla taková základní teze, že aby mohl tvořit, tak k tomu potřeboval být zamilovaný,“ řekl Najbrt ČTK. Podle něj skládal v absolutní hluchotě posledních roky velmi soustředěně.

Ve filmu byla použita Smetanova hudba, ale většina je od současných skladatelů Aleše Březiny a Pavla Ridoška. „Idea byla dostat tam elektronickou hudbu, aby to byl opravdu současný film,“ řekl Březina.

„Představit ty historické postavy, o nichž jsme se biflovali v dějepisu, jako bytosti z masa a kostí je, myslím, to, co české diváky baví,“ uvedl při premiéře šéf České televize Jan Souček. Výrazný úspěch u nich už měly podle něj třeba televizní minisérie Marie Terezie, dramata Jan Hus a Rašín nebo Americké dopisy, které připomněly Antonína Dvořáka.

Smetana, obdivovatel Franze Liszta a Richarda Wagnera, nedosáhl podle odborníků takového věhlasu jako Antonín Dvořák nebo Leoš Janáček. Přesto je spolu s nimi zakladatelem a představitelem české hudební kultury 19. století.

Podíl.