Ministerstvo vnitra zorganizuje v pátek a v sobotu volby v oblastech postižených záplavami celkem pěti obcím. Dvě desítky obcí zvládnou organizaci hlasování vlastními silami s komplikacemi, ale „více méně bez pomoci“. Den před zahájením hlasování o novém složení krajských zastupitelstev a třetiny Senátu to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). V Česku je zhruba 6250 obcí a kolem čtrnácti tisíc okrsků. Ve středu Rakušan hovořil o pětatřiceti obcích, kde velká voda způsobí problémy s hlasováním.

„Zajistíme signál, elektrocentrály, zajistíme, aby volební místnosti byly obsluhovány. Jsme schopni zajistit lidi, kteří budou jezdit s urnami jako řidiči,“ avizoval Rakušan k uvedeným pěti obcím, které nejsou samy schopné hlasování zařídit.

Ve zrychleném řízení požádalo o doklady 109 lidí, kterým je úřady doručí do začátku hlasování. Hasiči rozeslali v oblastech záplav 256 tisíc zpráv SMS souvisejících s organizací voleb, doplnil Rakušan.

Z dvou set okrsků, o kterých hovořil Rakušan ve středu, bude podle něj do pátku 150 v podstatě bezproblémových. „U ostatních řešíme míru pomoci,“ uvedl. Kterých obcí se bude pomoc týkat nejintenzivněji, nechtěl ministr prozradit. Pomoci pojede vnitro například do Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku, potvrdil ministr slova tamní starostky. Počítá tam se stanem, zajištěním lidí do komise či signálu, vypočítal. Forma pomoci se v obcích bude lišit podle jejich potřeb.

Lidé mohou žádat o mobilní hlasovací urny

Rakušan současně vyzval, aby občané žádali o mobilní hlasovací urnu, protože i v případě možnosti hlasovat touto formou čas pro vhození lístku vyprší v sobotu v 14 hodin.

Možnost požádat zrychleně o občanský průkaz měli do středečních 18 hodin obyvatelé některých částí Moravskoslezského, Olomouckého a Jihočeského kraje. Bylo to na obecních úřadech Český Těšín, Krnov, Opava, Orlová, Ostrava, Olomouc, Jeseník, Litovel, Šumperk, České Budějovice, Tábor, Třeboň a Vodňany. Vyrobené občanské průkazy rozvezou do zmíněných obcí s rozšířenou působností.

Informace o možnostech hlasování mají lidé dostat od starostů, zprávami operátorů i dalšími cestami. Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček zmínil i zapůjčení speciálních sirén.

Ministr na tiskové konferenci společně s šéfem hasičů vyzval dobrovolníky, aby nejezdili pomáhat do vytopených oblastí na vlastní pěst. Přihlásit se mohou do seznamů dobrovolníků Českého červeného kříže, Adry a Diakonie, ze kterých vybírají a přidělují dobrovolníky do postižených obcí krajské úřady.

Povodně v Česku ustupují, po čtvrteční 11. hodině byl některý z povodňových stupňů na zhruba padesáti místech. V některých lokalitách jsou stále uzavřené silnice, problémy jsou i na železnici a desítky tisíc odběratelů jsou nadále bez dodávek elektřiny. V postižených místech lidé uklízejí škody, pomáhají jim mimo jiné hasiči, armáda, dobrovolníci i vězni. Povodně mají zatím pět obětí, další lidé jsou pohřešovaní.

Podíl.
Exit mobile version