Aktualizace: 6.03.2024 18:19

Berlín – Na německé železnici začala další stávka strojvedoucích společnosti Deutsche Bahn (DB), která potrvá do pátku. Dnes večer se zastavily nákladní vlaky, ve čtvrtek v 02:00 přeruší práci strojvůdci z osobní dopravy. Odbory strojvedoucích GDL se protestem snaží přinutit dráhy DB ke zvýšení mezd a ke snížení týdenní pracovní doby z 38 na 35 hodin, a to se zachováním plné mzdy. Stejně jako o uplynulých stávkách se zastaví spoje mezi Berlínem a Prahou a také mezi Chebem a bavorským Marktredwitzem.

Mluvčí DB Achim Stauss na dnešní tiskové konferenci řekl, že pokud jde o nákladní dopravu, tak se dráhy snaží zajistit zásobování klíčových průmyslových provozů. Výrazně omezena bude i osobní doprava. DB chtějí oproti běžnému řádu vypravit zhruba pětinu dálkových i regionálních vlaků, které však kvůli omezené nabídce mohou být přeplněné.

Na trati mezi Prahou a Berlínem budou vlaky EuroCity končit už v Drážďanech, odkud se také budou vracet zpět do české metropole. S omezeními bude fungovat také spojení Prahy s Mnichovem, které v úseku z Domažlic do bavorského Řezna nahradí autobusy.

Odbory GDL požadují snížení počtu pracovních hodin z 38 na 35 týdně pro pracovníky ve směnném provozu se zachováním plné mzdy, zvýšení měsíční mzdy o 555 eur (zhruba 13.650 Kč) a také jednorázovou kompenzaci 3000 eur (73.400 Kč) kvůli inflaci. Hlavním třecím bodem se stal požadavek na zkrácení pracovní doby, který podle DB ohrožuje samotné fungování železnice.

Dráhy původně nabídly zkrácení pracovní doby na 37 hodin týdně. Během únorového kola vyjednávání prostředníci jako kompromis navrhli 36 hodin týdně se zachováním plné mzdy, s čímž DB souhlasily, ale odbory nadále trvaly na 35 hodinách. Jednání proto zkrachovala a dráhy obvinily odboráře z neústupnosti. „Pro řešení je třeba kompromis na obou stranách. Odbory GDL ale odmítly ustoupit byť jen o milimetr,“ dodal dnes mluvčí DB Stauss.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.