Aktual.: 17.01.2025 17:18

Berlín – Podezření na nakažení dalšího zvířete slintavkou a kulhavkou se v Německu nepotvrdilo. Stanici Deutschlandfunk to dnes řekl ministr zemědělství Cem Özdemir. Regionální deník Märkische Oderzeitung ve čtvrtek uvedl, že po potvrzení vysoce infekční nemoci v chovu buvolů nedaleko Berlína veterináři zkoumají další podezřelý případ v jiném chovu. Odborná laboratoř ale nákazu nakonec nepotvrdila.

„Stav k dnešku je takový, že nemáme další pozitivní případ,“ uvedl Özdemir. Odborníci veterinárního Institutu Friedricha Loefflera (FLI) vzorek odebraný utracené koze z chovu v okrese Barnim, který leží v Braniborsku mezi Berlínem a polskou hranicí, prověřovali v noci na dnešek. „Německo tak sice není bez slintavky a kulhavky, ale aspoň se nákaza k dnešnímu dni nešíří,“ dodal ministr zemědělství.

Minulý týden veterináři potvrdili slintavku a kulhavku u buvola domácího z chovu v Hönowě, braniborském městě těsně u východní hranice Berlína. Jedná se o první případ v Německu od roku 1988. V okolí byla zřízena tříkilometrová ochranná a desetikilometrová monitorovací zóna. Braniborsko vydalo minulý týden také zákaz transportu zvířat v okolí Hönowa. Zatímco zóny zůstanou zachované, od soboty přestane platit zákaz transportu sudokopytníků.

V úterý Británie zakázala dovoz šunky a dalších masných a mléčných produktů z Německa. Jižní Korea a Mexiko už předtím zakázaly dovoz vepřového masa z Německa. Česká Státní veterinární správa tento týden vyzvala české chovatele ke zvýšenému dodržování pravidel biologické bezpečnosti.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Postihuje i volně žijící zvířata, například prase divoké. Onemocnění vykazuje vysokou nemocnost, ale nízkou úmrtnost. Mezi typické klinické příznaky patří z počátku horečka, snížená produkce mléka, nechutenství, deprese, tyto počáteční příznaky jsou následovány výskytem puchýřků, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze, zasaženy bývají dutina ústní, nozdry, mléčná žláza, končetiny.

Pro člověka není nebezpečná, lidé ale mohou být přenašeči. Nákaza se může také přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území Česka se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975. Vzdálenost německého ohniska od české hranice je zhruba 170 kilometrů. V Evropě byla poslední epidemie slintavky a kulhavky v roce 2011 v Bulharsku.

V roce 2001 zasáhla nákaza Británii, kde způsobila značné ekonomické a sociální škody. Následně se rozšířila také do Francie, Irska a Nizozemska. Onemocnění se stále vyskytuje v Turecku, na Blízkém východě a v Africe, v mnoha zemích Asie a v některých částech Jižní Ameriky. Nelegálně dovážené živočišné produkty z těchto zemí podle veterinářů představují neustálou hrozbu pro evropské zemědělství.

Podíl.