Aktualizace: 1.03.2024 10:31

Berlín – Městská a regionální doprava se dnes v celém Německu s výjimkou Bavorska a Sárska zastavila, zaměstnanci sdružení v odborech Verdi se tak snaží vymoci vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Stávka, která se netýká železnice, ochromila autobusovou a tramvajovou dopravu také v Sasku, které sousedí s Českem. Ke stávkujícím pracovníkům se připojili klimatičtí aktivisté z hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost).

Cestující se potýkali s problémy v Sasku po celý tento týden, doposud byly ale z velké části omezeny na regionální spoje. To se změnilo ve čtvrtek a především dnes, kdy se stávka naplno rozšířila i na městské dopravní podniky.

V Sasku jsou stávkou postiženy především městské dopravní podniky v Drážďanech, Saské Kamenici, Lipsku, Cvikově a Plavně, problémy jsou i v regionech, mimo jiné u hranic s Českem v Krušnohoří, Saském Švýcarsku nebo v okolí Budyšína a Zhořelce. Drážďanský dopravní podnik DVB varoval cestující, že s výpadky autobusů a tramvají musí počítat až do nedělního rána.

Autobusy, tramvaje a metro dnes stojí také v Berlíně, kde zaměstnanci dopravního podniku BVG stávkovali již v pondělí a ve čtvrtek. Dnešní protest v hlavním městě potrvá do 14:00, ale i poté je nutné počítat s komplikacemi. „Po skončení stávky bude trvat asi tři hodiny, než se doprava opět rozhýbe,“ uvedl podnik BVG. Berlínskou dopravu po skončení stávky mohou narušit pokračující protesty v sousedním Braniborsku, neboť některé linky mezi metropolí a Braniborskem jezdit nebudou.

S odstavenou městskou dopravou se potýkají také obyvatelé Severního Porýní-Vestfálska, které je nejlidnatější německou spolkovou zemí. Odbory Verdi uvedly, že v tomto západoněmeckém regionu je zapojení zaměstnanců do stávky vysoké. S problémy musejí cestující počítat například v Düsseldorfu, Wuppertalu, Kolíně nad Rýnem, Bonnu, Leverkusenu, Essenu nebo Bielefeldu.

Doprava stojí i na severu Německa, mimo jiné na Rujáně, v Rostocku, Hamburku, Brémách nebo Hannoveru, naopak v Kielu, Lübecku či Flensburgu MHD funguje.

Dnešek je v Německu vyvrcholením stávkového týdne, během kterého protesty až na výjimky zasáhly celou zemi. Ušetřeno stejně jako při podobné stávce na počátku února zůstalo Bavorsko, protože zde kolektivní smlouvy platí až do konce letošního roku.

Městská a regionální doprava jezdí bez narušení také v Sársku na jihozápadě Německa. Zde sice řidiči autobusů ještě v pondělí stávkovali, ale už v úterý se odbory a dopravní podniky dohodly na nových podmínkách. Řidiči tak v rámci prvního kroku dostanou od června přidáno 200 eur, počítat mohou také s vyššími sobotními příplatky a s příspěvky v době nemoci.

Odborová organizace Verdi, která vyjednává o nových kolektivních smlouvách asi pro 90.000 zaměstnanců z více než 130 dopravních podniků požaduje vedle vyšší mzdy také jednorázovou protiinflační prémii 3000 eur (76.000 Kč), zkrácení týdenní pracovní doby ve směnách ze současných až 39 na 35 hodin, prodloužení minimální doby odpočinku mezi jednotlivými směnami na 12 hodin a delší dovolenou. Požadavky se ale v jednotlivých regionech liší.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.