Komerční prezentace Aktual.: 22.11.2024 14:24

Praha – Řidiči od neděle znovu projedou po všech osmi pruzích pražského Barrandovského mostu, jehož rekonstrukce začala v květnu 2022. Díky sloučení finálních etap skončily práce oproti původnímu plánu o rok dříve, především kvůli volbě modernějšího betonu se však cena zvýšila z 594,5 milionu na 1,14 miliardy korun. Podle náměstka primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by v případě použití standardního betonu rekonstrukce skončila až za dva až tři roky, a to kvůli nečekaně špatnému stavu některých konstrukcí. Náměstek Hřib to dnes řekl na dotaz ČTK.

Podle něho je výsledek rekonstrukce i přes vyšší cenu úspěch, protože se navzdory horšímu než předpokládanému stavu mostu podařilo práce dokončit s ročním předstihem a zajistit životnost konstrukcí na další desítky let. „Od počátku nebyla soutěž na rekonstrukci stavěná tak, že jdeme jen po nejlevnější ceně, bylo tam významné kritérium délky uzavírek,“ řekl dnes náměstek. Dodal, že navýšení ceny je ze 70 procent dáno použitím inovativního betonu, který má výhody a bez něj by byly práce kvůli velmi špatnému stavu severního mostu o roky delší.

Barrandovský most tvoří dva mosty, je z roku 1983 a denně ho přejede na 140.000 aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze i celém Česku. Opravoval se vůbec poprvé. Jižní most, po kterém jedou auta ve směru ze Smíchova do Braníku, město nechalo opravit v minulých letech. Letošní práce na severní části začaly v březnu a původně měly být hotové na konci letních prázdnin. Nakonec se protáhly do podzimu.

O víkendu ještě čekají severní most takzvané zatěžovací zkoušky, kterými městská Technická správa komunikací (TSK) v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli vždy mezi 20:00 a 04:35 zkontroluje s pomocí nákladních aut kvalitu prací. V neděli se pak bude na mostu ve 13:00 konat za účasti zástupců magistrátu a TSK slavnostní ukončení rekonstrukce tak, aby řidiči v nedělní špičce již mohli využívat všechny pruhy.

Použití moderního takzvaného ultra-vysokopevnostního betonu původně nebylo v plánu. V počátcích oprav však narazila stavební firma Porr na neočekávaně vysokou vrstvu asfaltu a jako řešení město zvolilo právě zmíněnou poměrně novou stavební technologii. Kvůli těmto nečekaným komplikacím se práce v roce 2022 oproti harmonogramu protáhly, o rok později se již uskutečnily podle plánu. Zpoždění nabrala i letošní část oprav, a to kvůli horšímu než předpokládanému stavu severního mostu.

Po skončení hlavních prací čeká most příští rok ještě poslední etapa, při které budou dělníci sanovat povrchy. Při těchto pracích už nebudou na mostě žádná dopravní omezení.

Zástupci vedení metropole se před zahájením rekonstrukce obávali, že omezení na důležité tepně může přinést paralýzu dopravy v metropoli. Nakonec situace nebyla tak vážná, podle Hřiba díky pečlivému plánování využívajícímu dopravní modelování a také změně chování řidičů. „Sluší se jim poděkovat,“ řekl náměstek. I tak omezení dopravy na zásadní spojnici přineslo kolony, zejména na Strakonické a Jižní spojce.

Kromě využití moderního betonu se na vyšší ceně oprav podepsala také inflace a horší stav některých konstrukcí. Podle nedávného vyjádření ředitele TSK Filipa Hájka se náklady při započtení nulté fáze oprav, kdy se mimo jiné rekonstruovaly pilíře, výše zmíněné páté fáze a zaplacení správce stavby vyšplhají na téměř 1,31 miliardy korun. Vedení města a Hřiba za navýšení ceny kritizují opoziční ANO a SPD, ale i někteří členové koaliční ODS.

Podíl.
Exit mobile version