Počet mrtvých po pátečním útoku na vánoční trh v německém Magdeburku stoupl na pět, uvedl premiér spolkové země Sasko-Anhaltsko Reiner Haseloff. Zranění podle vyšetřovatelů utrpělo 200 lidí, část z nich velmi vážná. Od nouzového volání do zadržení pachatele uběhly tři minuty, sdělila německá policie. Motiv útočníka je stále nejasný, ale podle německého prokurátora „na pozadí činu byla snad nespokojenost s tím, jak se nakládá s uprchlíky ze Saúdské Arábie v Německu“. Večer se tisíce lidí shromáždily k uctění památky obětí, v centru se demonstrovalo.

Řidič, kterého policie zadržela, najel do davu v pátek večer krátce po 19:00 černým SUV, davem projel několik stovek metrů a zastavit se ho podařilo až mimo prostor vánočních kiosků. Proč selhala bezpečnostní opatření, se bude ještě prošetřovat. Magdeburk na tři dny zrušil všechny veřejné akce.

Úřady událost označily jako útok, jeho povahu zatím neupřesnily. Pracují ale s verzí, že se jednalo o teroristický čin. „Pozadí činu zatím neznáme, vše zvažujeme,“ uvedla mluvčí policie. Útočníkem byl podle úřadů padesátiletý lékař ze Saúdské Arábie, který v Německu žil od roku 2006.

Zástupce města Magdeburk Ronni Krug řekl, že mezi mrtvými je jedno dítě a čtyři dospělí. Dodal, že muž k útoku využil únikovou cestu, která musí být volná pro eventuální zásah hasičů či zdravotníků. Podle Kruga vedení města bezpečnostní opatření na vánočních trzích před útokem zpřísnilo.

Podle informací policie pachatel neměl komplice a dosud nebyl trestaný, sdělil tamní policejní ředitel Tom Olivier Langhans.

Brífink německé policie k útoku v Magdeburku (zdroj: ČT24)

Státní zástupce Horst Walter Nopens uvedl, že podezřelý bude zatím čelit obvinění z pěti vražd a dvou set pokusů o vraždu či ublížení na zdraví. Dodal, že muž nebyl v hledáčku úřadů.

Pachatel tvrdil, že ho německé bezpečnostní složky údajně pronásledovaly. Média v Německu informují, že v poslední době zveřejňoval zmatené zprávy obsahující různé konspirační teorie.

Profil pachatele

Podle informací WDR a NDR je pachatel významnou osobností saúdské exilové komunity. Byl prý považován za kontaktní osobu pro žadatele o azyl, zejména ženy. V poslední době se zdálo, že se zaměřuje na svou teorii, že německé úřady mají spadeno na saúdské žadatele o azyl, píše agentura AP. Od roku 2016 má v Německu status politického uprchlíka. Agentura DPA uvedla, že muž pracoval od roku 2020 jako psychiatr na vězeňské klinice ve městě Bernburg, které leží jižně od Magdeburku. Pracoval s drogově závislými trestanci.

Policie v Magdeburku nenašla žádné výbušniny ve voze, který řidič použil. Původně se obávala, že v autě výbušné zařízení může být, protože tam podle dřívějších zpráv nalezla podezřelý předmět. Uzavřela kvůli tomu blízké okolí a na místě pracovali pyrotechnici.

Ministryně vnitra Nancy Faeserová v sobotu dopoledne v Magdeburku řekla, že motiv činu je dál nejasný. Jediné, co podle ní lze potvrdit, je, že zadržený muž je islamofob. DPA hovoří o tom, že muž úřadům nebyl známý jako islamista. Kritizoval údajně německé úřady, že nedělají dost proti „islamismu v Evropě“. Jiná média píší, že chtěl dokonce spolupracovat s protiimigrační stranou Alternativa pro Německo (AfD) na projektech pro lidi, kteří se islámu zřekli. Faeserová uvedla, že nemůže potvrdit blízkost pachatele k žádné politické straně.

Po uzavřeném vánočním trhu se v sobotu prošel kancléř Olaf Scholz v doprovodu Haseloffa a u dveří kostela svatého Jana, kde vzniklo pietní místo, položil bílou růži. „Je to strašlivý čin, zranit a zabít s takovou brutalitou tolik lidí,“ uvedl poté Scholz v krátkém projevu. Vyjádřil pozůstalým, zraněným i lidem ve městě solidaritu celé země a poděkoval zasahujícím bezpečnostním složkám a záchranářům. Slíbil také důsledné vyšetření činu.

Pieta i demonstrace

Od sobotního rána přicházeli lidé na místo, kde k útoku došlo. Přinášeli květiny a zapalovali svíčky. Stejně to udělal i záchranář Mathias, který v noci ošetřoval raněné v nemocnici za Magdeburkem. Přišel s rodinou, se kterou v pátek večer chvíli před útokem navštívili vánoční trhy.

„Je to šílené a pro příbuzné obětí nepředstavitelné. Jsem ráda, že jsme odešli dvacet minut předtím. Nedokážu si to představit. Ani si nechci představovat, jak strašné to musí být,“ svěřila se Mathiasova manželka.

V magdeburské katedrále v sobotu večer proběhla smuteční bohoslužba, které se účastnil i spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. V 19:04 se ve městě rozezněly zvony. Ministryně Faeserová nařídila vyvěsit po celé zemi na spolkových úřadech černé smuteční vlajky. V katedrále se shromáždila zhruba tisícovka lidí, další sledovali bohoslužbu před budovou. Agentura AFP odhadla účast na dva tisíce lidí.

Další tisícovka se podle odhadu policie sešla v centru města, aby dala najevo nespokojenost s německou azylovou politikou. Někteří účastníci demonstrace skandovali či s sebou měli slogany, které používají protiimigrační či krajně pravicové strany.

Demonstrace v centru Magdeburku

Reagují politici i města

„Nic nesmí zůstat neprověřené a tak to i bude,“ řekl Scholz. Pachateli a jeho motivům je podle kancléře třeba přesně porozumět a reagovat na to „plnou sílou práva“. Na německou společnost kancléř apeloval, aby se nenechala pohltit nenávistí. Je podle něj důležité, „aby země zůstala pohromadě, abychom drželi pohromadě, abychom jeden druhého podpořili, aby nenávist neurčovala naše soužití“.

Kancléře doprovodila do Magdeburku také Faeserová, ministr spravedlnosti a dopravy Volker Wissing a ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová. Připojil se k němu také předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Merz, který je v nadcházejících volbách do Spolkového sněmu Scholzovým vyzývatelem.

Zpřísňují se také bezpečnostní opatření v dalších německých městech. Podle zpravodaje ČT Pavla Poláka například úřady ve městě Erfurt rozhodly, že vánoční trhy zruší. Berlínská senátorka Iris Sprangerová oznámila, že policie zvýší svou přítomnost na vánočních trzích, kterých jsou v hlavním městě desítky. Páteční útok se odehrál jen den po osmém výročí teroristického útoku na vánoční trhy na náměstí Breitscheidplatz v západní části Berlína, který si vyžádal třináct obětí.

Rakušan: V Česku bezpečnostní riziko nehrozí

Německu kondolovali francouzský prezident Emmanuel Macron, italská premiérka Giorgia Meloniová, španělský ministerský předseda Pedro Sánchez či premiéři Maďarska a Česka Viktor Orbán a Petr Fiala (ODS). Orbán s Fialou útok označili za teroristický. Podle prezidenta Petra Pavla stojí při Německu celé Česko.

České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi byli lidé z Česka. „Na nouzové linky našich úřadů se každopádně neozval nikdo, kdo by kohokoliv pohřešoval,“ uvedla v sobotu odpoledne Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva. Své občany mezi oběťmi neeviduje ani Slovensko, uvedl podle médií slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár.

Americký prezident Joe Biden označil dění v Magdeburku za opovrženíhodný a temný čin. Saúdská Arábie útok odsoudila. Tamní ministerstvo zahraničí vyjádřilo solidaritu s německým lidem a rodinami obětí. K totožnosti útočníka se ministerstvo ve svém prohlášení nevyjádřilo, napsala agentura Reuters.

Zdroj agentury Reuters ze Saúdské Arábie uvedl, že tato země německé úřady před útočníkem varovala. Podle zdroje útočník zveřejňoval své extrémistické postoje na svém účtu na sociální síti X.

V Česku podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bezprostřední riziko nehrozí. Policie uvedla, že bezpečnostní opatření v zemi jsou nastavena už od začátku adventního období, jejich další zpřísňování tak nechystá. Víc policistů se nachází na místech s větší koncentrací lidí, tedy i na vánočních trzích.

Bezpečnostní expert Otakar Foltýn ve vysílání ČT24 zdůraznil, že se v Evropě daří více útokům zabránit, nedá se ani hovořit o tom, že by selhávala bezpečnostní opatření. Útok je podle něj strašný pro oběti, stejně jako silný svojí symbolikou. „Teroristé chtějí, abychom se rozhořčovali,“ míní s tím, že řešením jsou například operace tajných služeb či sil na Blízkém východě.

Podíl.