Aktualizace: 26.05.2024 19:35

Vilnius – V Litvě skončilo hlasování v druhém kole prezidentských voleb, ve kterých se o úřad uchází dosavadní hlava státu Gitanas Nauséda a premiérka Ingrida Šimonytéová. Volební místnosti se uzavřely v 19:00 SELČ, uvedla veřejnoprávní stanice LRT. Výsledky se podle agentury Reuters očekávají ještě dnes. Favoritem je Nauséda, který v prvním kole dostal 44 procent hlasů, Šimonytéové svůj hlas dalo tehdy necelých 20 procent voličů.

Oba politici se utkali ve druhém kole prezidentské volby už před pěti lety. Tenkrát bývalý bankéř Nauséda porazil liberálně-konzervativní političku se ziskem téměř dvou třetin hlasů. Mezi oběma koly současné prezidentské volby se neuskutečnily žádné průzkumy.

Prezidentské volby se konají v době, kdy pokračuje ruská agrese proti Ukrajině. Pobaltská země, kde žije 2,8 milionu obyvatel, a která je členem Evropské unie i NATO, je od začátku války v roce 2022 pevným spojencem Kyjeva. Stejně jako ostatní státy v Pobaltí se obává, že by mohla být dalším cílem Moskvy, podotkla agentura Reuters.

Oba prezidentští kandidáti se shodují na potřebě navyšovat výdaje na obranu alespoň na tři procenta HDP, přičemž letos země plánuje investovat do obrany 2,75 procenta. V litevském zřízení prezident podle agentury AFP odpovídá za obrannou a zahraniční politiku. I v těchto oblastech ale musí spolupracovat s vládou a parlamentem.

Volební soupeři se však střetli v jiných otázkách včetně postoje k sexuálním menšinám. Šedesátiletý prezident se profiluje jako zastánce tradičního sociálního státu. Devětačtyřicetiletá Šimonytéová je sice konzervativní ve fiskální politice, v oblasti lidských práv však zastává spíše liberální postoje. V předvolební kampani tvrdila, že by si v litevské společnosti přála více tolerance.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.