V české části Krkonoš v neděli stouplo lavinové nebezpečí po vydatném sněžení ze druhého na třetí stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech je 90 až 150 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Kabinovou lanovku na Sněžku v neděli ráno zastavil silný vítr.
„Po oteplení a dešti se prudce ochladilo, čímž vznikla na povrchu sněhové pokrývky krusta. Na krustu napadlo za poslední tři dny 50 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným jižním, později severozápadním větrem. Přes den budou srážky sněhové, v kombinaci se severozápadním větrem,“ uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše (HS).
Na závětrných svazích nad pásmem lesa se mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu a do 1200 metrů nad mořem laviny z nového sněhu.
„Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,“ uvedl Dlouhý. Podle předpovědi krkonošské HS by měl třetí stupeň lavinového nebezpečí platit v lavinových lokalitách i v pondělí.
Situace na horách v lavinových lokalitách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou, informovala v neděli na webu horská služba. Třetí stupeň byl v současné sezoně vyhlášen poprvé, druhý stupeň vyhlášený v sobotu platil den.
Sněžení
U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno osm stupňů pod nulou, mlha, vítr dosahoval v nárazech rychlosti 72 kilometrů za hodinu a 85 centimetrů sněhu, z toho 20 nového, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.
Ročně v Krkonoších sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.
První stupeň lavinového nebezpečí byl v českých Krkonoších poprvé v současné zimní sezoně vyhlášen 7. prosince a druhý v sobotu 11. ledna. Lavinové nebezpečí stouplo na třetí stupeň v neděli. V polské části Krkonoš nadále platí druhý lavinový stupeň.
V Krkonoších se vyhlašuje nejvýše čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí, a to jen výjimečně. Naposledy se tak stalo v polovině ledna 2019 a trval několik dní. Čtvrtý stupeň znamená vysoké nebezpečí lavin, možnosti túr jsou velmi omezené.
Provoz lanovky
Silný vítr v neděli ráno zastavil oba úseky kabinové lanovky na Sněžku, může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů za hodinu. Podle vedoucího provozu Lanové dráhy Sněžka Jiřího Špetly horní úsek z Růžové hory nepojede celý den, situace na prvním úseku z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu se může změnit. Aktuální informace o provozu lanovky jsou na webu.
Vítr ve vrcholových oblastech Krkonoš v neděli dosahuje rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu, uvedla na webu polská horská služba. Horní úsek na Sněžku bývá kvůli počasí mimo provoz častěji, nejel také v sobotu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších v Královéhradeckém kraji vítr neovlivnil.