Aktualizace: 27.01.2024 10:46

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) – Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo z druhého na první stupeň, tedy nejnižší z pětibodové škály. Na hřebenech Krkonoš je okolo 130 až 160 centimetrů sněhu, uvedla Horská služba Krkonoše. Druhý lavinový stupeň platil od soboty 20. ledna, předtím po silném sněžení byl od 16. ledna v platnosti třetí lavinový stupeň. Na polské straně Krkonoš platí první lavinový stupeň od pátku.

Při prvním lavinovém stupni jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa bývají jen ojediněle. „Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ popsal situaci lavinový specialista horské služby Robert Dlouhý.

Na ledovou krustu napadlo za poslední sněžení devět centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným větrem. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích a ve žlabech. Dlouhý upozornil, že sněhová pokrývka při prolomení povrchové krusty vykazuje na strmých svazích jen střední stabilitu. Nad pásmem lesa se na závětrných svazích mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu. V polohách nad 1200 metrů nad mořem se podle Dlouhého mohou objevit laviny deskové ze starého sněhu.

Horská služba dnes turisty v Krkonoších varovala před silným větrem a před zledovatělým terénem. U hřebenové Luční boudy bylo dnes ráno sedm stupňů pod nulou a 135 centimetrů sněhu. Vítr tam měl v nárazech rychlost 80 kilometrů v hodině.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, sjezdové tratě a přístupové cesty.

Poslední úmrtí v souvislosti s odtržením laviny v Krkonoších zaznamenali horští záchranáři v roce 2021. V únoru 2021 zahynul sedmnáctiletý skialpinista v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. O měsíc později skončila v lavině v oblasti Mužských kamenů na polské straně hor pětatřicetiletá skialpinistka z Mělnicka. Po převozu do nemocnice zemřela.

Největší lavinové neštěstí v novodobých dějinách Krkonoš se stalo v lokalitě Bialy Jar 20. března 1968, lavina si tam tehdy vyžádala 19 obětí.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.