![](https://i2.wp.com/fs2-ct24.ceskatelevize.cz/image/Y2Q0NTNjNzQ2OGVmMWQ1YTl-q2jhXAWq6rBkuMJuWkYvybuUUT8kx2KT1DFVip14jGCQ9n7IcOAYIUq8kII-BN7Z0xdF1_UWHc_mHWTRCKwEyJJwhqZqoBbTjsNA5ZlW6D7QJSgksfeMMa1ueBMDwDbSO-x0Dioxw8eh1ZxUqB3trXWLtk0h4zpfNJDCxpuI.jpg?width=1200&w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Okresní soud v Olomouci potrestal spolumajitele stavební firmy Frekomos Dušana Cimalu za ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji tříletým trest s podmíněným odkladem na pět let, peněžitým trestem pět a půl milionu korun a pětiletým zákazem činnosti výkonu funkce statutárního orgánu. Cimala uzavřel se státním zástupcem jako první z 13 obviněných v kauze Autostráda dohodu o vině a trestu.
Kauzu, která se týká deseti silničních zakázek, detektivové otevřeli v listopadu 2023. Mezi obviněnými je podnikatel a bývalý člen regionální rady ODS Robert Knobloch, někdejší náměstek hejtmana Michal Zácha (dříve ODS) a také odvolaný ředitel krajské správy silnic David Štěpánek, ale i další zástupci stavební firmy či krajského úřadu.
Cimala obviněný jako člen organizované zločinecké skupiny podle žalobce Roberta Henzela ovlivňoval pět veřejných zakázek pod Správou silnic Olomouckého kraje v letech 2022 až 2023 a to tak, aby v soutěži zvítězila předem určená společnost. „Škoda není tak vysoká, zčásti to jednání bylo zachyceno ještě předtím, než byly zakázky zrealizované. Prospěch, který tam byl dovozován pro společnost Frekomos a pro další společnosti, se pohybuje mezi dvěma až třemi miliony korun,“ řekl státní zástupce.
Citelný peněžitý trest
Dušan Cimala, kterému původně hrozilo osm až třináct let, se k soudu osobně dostavil, na místě se vzdal práva na odvolání. „Mrzí mne, co se stalo a svého jednání lituji,“ uvedl. Podle žalobce byl jeho trest snížen mimořádně pod hranici trestní sazby, což umožňuje uzavření dohody o vině a trestu. „Byl mu však uložen poměrně citelný peněžitý trest, který výrazně přesahuje způsobenou škodu,“ dodal žalobce.
Jeho trestní věc byla kvůli uzavření dohody vyloučena ze společného řízení. V hlavní větvi tohoto případu je tak i nadále stíháno dvanáct lidí a jedna právnická osoba. „V kauze nadále probíhá vyšetřování,“ doplnil žalobce. V další větvi týkající se další veřejné zakázky v Kostelci na Hané je stíháno osm lidí a jedna právnická osoba, tři z obviněných zároveň figurují v kauze Autostráda.
Podle žalobců se trestné činnosti většina z obviněných zúčastnila ve prospěch organizované zločinecké skupiny nebo jako její členové, většina se k trestné činnosti doznala, stíháni jsou na svobodě. Obviněni jsou z trestných činů, jako je zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za pletichy v souvislosti se zadáním veřejné zakázky, za přijetí úplatku, podplacení, podvod a zneužití pravomoci úřední osoby.
Aktéři případu získávali podle obžaloby finanční prospěch z dopravních zakázek pomocí šizení stavebních prací z pohledu použitého materiálu a technologických postupů, nesprávné likvidace nebezpečného odpadu a část peněz i pomocí nadhodnocení ceny. Skupinu politiků, úředníků a podnikatelů sledovala policie několik let, kauza je postavena především na odposleších.