Omezení peněz pro americkou rozvojovou agenturu USAID se už začíná negativně projevovat. Podle humanitární organizace Save the Children zemřelo v Jižním Súdánu osm lidí nakažených cholerou. Nedostalo se jim totiž lékařské péče, která byla až donedávna financovaná právě Spojenými státy. Obavy panují také o pokles dostupnosti vakcín proti dalším nakažlivým nemocem jako ebola nebo AIDS.
Teplota přesahující 40 stupňů, ani kousek stínu, ani kapka pitné vody. Právě v takových podmínkách se měla skupina lidí v Jižním Súdánu nakažených cholerou vydat hledat lékařskou pomoc. Podle organizace Save the Children po vyčerpávajícím tříhodinovém pochodu nakonec osm nakažených zemřelo. Bylo mezi nimi pět dětí.
Humanitární pracovníci rozhořčeně volají, že se jedná o jeden z prvních zdokumentovaných tragických dopadů omezení americké rozvojové pomoci, proti které rázně zakročil Donald Trump s Elonem Muskem po boku.
„Rozhodnutí, které udělali mocní lidé v cizích zemích, vedlo k smrti dětí v rámci několika týdnů. Mělo by to vyvolat globální morální pobouření,“ komentoval změny Chris Nyamandi, ředitel organizace Save the Children pro Jižní Súdán.
Vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ho bakterie Vibrio cholera přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu. Rychlému šíření nemoci napomáhá její krátká inkubační doba – od dvou hodin do pěti dnů. Pro zastavení onemocnění je klíčové především dodržování správné hygieny.
Odhadované roční počty případů cholery:
Indie: 675 000 případů, 20 000 mrtvých
Etiopie: 275 000 případů, 10 500 mrtvých
Nigérie: 220 000 případů, 8 000 mrtvých
Haiti: 210 500 případů, 2500 mrtvých
(Zdroj: Univerzita Johnse Hopkinse)
Tato organizace v Jižním Súdánu podporovala na 27 zdravotnických center. Po utažení kohoutků americké pomoci ale musela sedm z nich trvale uzavřít. Zbytek funguje jen omezeně a kvůli nedostatku financí se musela zastavit i služba, která nemocné převážela k lékaři. „Tam, kde jsme realizovali a poskytovali služby a odváděli práci, jsme tyto aktivity museli zastavit,“ konstatoval Nyamandi.
Epidemie cholery byla v Jižním Súdánu vyhlášena loni na podzim. Hlavním viníkem toho, že se tato nemoc začala tak šířit, jsou přívalové deště a záplavy, v nichž se bakterie Vibrio cholerae, která je původem nákazy, snadno šíří. Od loňského září do letošního března tak úřady zaznamenaly ve dvanáctimilionové zemi na 40 tisíc případů.
Kvůli rozsáhlým problémům souvisejícím s chudobou a korupcí je země odkázaná při řešení nejen tohoto problému právě na pomoc neziskových organizací. Washington tvrdí, že o úmrtí osmi nakažených nemá informace a ohledně řešení ukazuje směrem právě k vedení Jižního Súdánu. „Zatímco nouzové programy na záchranu životů pokračují, s čistým svědomím nebudeme žádat americké daňové poplatníky, aby poskytli pomoc, která účinně dotuje nezodpovědné a korupční chování jihosúdánských politických lídrů,“ uvedlo podle agentury Reuters americké ministerstvo zahraničí.
Důsledky byly předpověditelné
Už v době, kdy vláda Donalda Trumpa o zastavení rozvojové pomoci rozhodovala, varovali experti před katastrofálními důsledky v podobě milionů mrtvých, kteří každý rok zahynou kvůli podfinancovanému boji s podvýživou, malárií, tuberkulózou nebo AIDS. OSN už přišla s předpovědí tragických dopadů právě co se týče zvládání pandemie HIV. Tu se dosud dařilo dostat pod kontrolu a zdravotníci zaznamenali ve světě za poslední dvě dekády pokles případů z dvou milionů na 600 tisíc ročně. Teď ale čekají kvůli kroku Washingtonu obrácení trendu.
„Očekáváme nárůst počtu nových infekcí. UNAIDS odhaduje, že každý den může mít dalších nových dva tisíce nakažení,“ řekla 24. března Winnie Byanyimaová, ředitelka UNAIDS.
Bílý dům ale minimálně částečně začíná tažení proti údajnému plýtvání v rozvojovém sektoru přehodnocovat. Na začátku dubna oznámil, že obnovuje humanitární pomoc pro Libanon, Sýrii, Somálsko, Jordánsko, Irák a Ekvádor. Ustoupil tak tlaku zevnitř administrativy, Kongresu a Světového potravinového programu, který varoval, že konec americké pomoci bude znamenat rozsudek smrti pro miliony lidí.