Až patnáct tisíc lidí přišlo loni o život ve městě Džunajná v súdánském Západním Dárfúru při etnicky motivovaných masakrech ze strany Jednotek rychlé podpory (RSF) a spřízněných arabských milic. Uvádí to zpráva pro Radu bezpečnosti OSN. Podle agentury Reuters je to v kontrastu s oficiálním odhadem OSN, podle něhož bylo od loňského dubna, kdy v zemi vypukly boje mezi RSF a súdánskou armádou, zabito v celém Súdánu kolem dvanácti tisíc lidí.

Nová zpráva odhaduje, že násilnou smrtí v hlavním městě súdánského regionu při hranicích s Čadem zemřelo při útocích vůči nearabskému etniku Masalitů deset až patnáct tisíc lidí.

Dokument, který má Reuters k dispozici, hovoří o tom, že „intenzivní násilí“ z období dubna až června loňského roku vůči Masalitům by se „mohlo rovnat válečným zločinům a zločinům proti lidskosti“. „Útoky byly naplánovány, koordinovány a uskutečněny RSF a jejich spojeneckými arabskými milicemi,“ stojí ve zprávě. RSF taková obvinění už dříve odmítla.

Podle nynější zprávy ale například loni mezi 14. a 17. červnem z Džunajná prchalo kolem dvanácti tisíc lidí směrem k hranicím s Čadem, a když se dostali ke kontrolním stanovištím RSF, tak ozbrojenci oddělili muže a ženy. „Pokud byli (muži) identifikováni jako Masalité, byli mnozí ihned zabiti střelou do hlavy. Ženy byly fyzicky a sexuálně napadány,“ stojí ve zprávě. Všichni očití svědkové hovořili o mnoha mrtvých tělech podél cesty.

Konflikt mezi súdánskou armádou a RSF, který se odehrává především v hlavním městě Chartúmu a západních regionech země, propukl v polovině dubna 2023. Válka donutila přes 7,5 milionu lidí opustit své domovy, do Čadu se jich uchýlilo kolem půl milionu. Zhruba polovina ze 49 milionů obyvatel Súdánu potřebuje humanitární pomoc.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.