Aktualizace: 22.02.2024 12:35

Praha – V Krkonoších bude do pátku a v Orlických horách, kolem Králického Sněžníku a v Jeseníkách do soboty vydatně pršet, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Rozvodnit se mohou toky v povodí horního Labe a Jizery a také v Českém lese a části Šumavy. Vyplývá to z výstrahy ČHMÚ.

V Krkonoších do pátečního poledne spadne ojediněle přes 50 milimetrů srážek, v oblasti od Orlických hor po Jeseníky na severu Česka meteorologové očekávají do sobotního poledne ojediněle víc než 60 milimetrů srážek. „Zejména v noci na sobotu se vyskytnou nad 1000 metrů, v Čechách nad 600 metrů a přechodně i v nižších polohách srážky smíšené nebo sněhové,“ uvedl Štefan Handžák z ČHMÚ.

Vydatnější srážky rozvodní některé toky. Hladiny v povodí horního Labe a Jizery by měly stoupat jen na první povodňový stupeň bdělosti, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Ojedinělý druhý stupeň pohotovosti meteorologové předpokládají na Labi u vodní nádrže Les Království. Od noci na pátek na povodňový stupeň bdělosti mohou vystoupat i toky pramenící v Českém lese, jako je Radbuza a Mže, a šumavské toky v povodí Vydry, Křemelné, horní Otavy a horní Vltavy. Povodňová výstraha platí do odvolání.

Hladiny řek v Česku kvůli dešťům a odtávání sněhu na horách přechodně stoupaly na povodňové stavy již v uplynulých dvou týdnech. Zejména v podhůří Krkonoš se toky na některých místech dočasně dostaly až na nejvyšší povodňový stupeň ohrožení.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.