Jestliže se nezmění humanitární situace v Pásmu Gazy a Izrael nezruší blokádu tohoto palestinského území, hrozí celé oblasti v nadcházejících měsících hladomor. V současnosti čelí katastrofálnímu stupni akutního nedostatku potravin 12 procent obyvatelstva. Do konce září číslo vzroste na 22 procent. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na zprávu Výboru pro kontrolu hladomoru (FRC).

Izrael od 2. března znemožňuje přísun jakýchkoliv dodávek do Pásma Gazy, včetně humanitární pomoci.

V září bude katastrofálnímu stupni akutního nedostatku potravin čelit 469 500 lidí, přičemž v současnosti mu čelí 244 000 lidí a v říjnu 2024 mu čelilo 133 000 lidí. Dalších více než 1,6 milionu lidí bude v září čelit třetímu až čtvrtému stupni akutního nedostatku potravin. Vysoké riziko hladomoru bude tedy hrozit veškerému obyvatelstvu Pásma Gazy, které podle zprávy čítá 2,1 milionu.

„Je potřeba urychleně jednat, abychom zachránili životy a zabránili dalšímu hladovění, dalším úmrtím a propuknutí hladomoru,“ uvádí se ve zprávě. Humanitární i komerční zásoby potravin a dalšího potřebného materiálu jsou po více než dvou měsících blokády podle zprávy již vyčerpány anebo budou vyčerpány v průběhu příštích několika málo týdnů. O vyčerpaných či tenčících se zásobách v minulých dnech informovaly různé mezinárodní organizace a agentury včetně Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) a Světového potravinového programu (WFP).

O tom, zda se jedná o hladomor, formálně rozhoduje Nástroj pro klasifikaci potravinové bezpečnosti (IPC), což je mechanismus agentur OSN, regionálních orgánů a skupin poskytujících pomoc, který hodnotí situaci na základě souboru technických kritérií.

Podíl.