
Aktual.: 8.05.2025 16:48
Dětřichov (Liberecko) – V pohraničním Dětřichově ve Frýdlantském výběžku na Liberecku přibyl pomníček. Je připomínkou místních obyvatel německé národnosti, kteří tragicky zemřeli na konci druhé světové války. Dnes pomníčku při pietním aktu požehnal frýdlantský farář Grzegorz Marian Czyźewski.
Podstavec pomníčku je z místního opracovaného kamene, který odhalila voda u požární nádrže při ničivých záplavách v roce 2010. „Byl to původní základ brány, která vedla ze strany od požární nádrže do bývalé mechanické tkalcovny, takže jsme to využili,“ řekla dnes ČTK iniciátorka vzniku pomníčku Monika Filová z místního Dětřichovského okrašlovacího spolku.
Filová věří, že pomníček nevzbudí mezi místními nějaké kontroverze. „Byla bych úplně nerada, aby třeba místní nějak špatně pochopili, že tady chci oslavovat nějaké Němce nebo tak. To ne. Ale já na to spíš koukám z pohledu mámy, protože také mám dvě děti a úplně si neumím představit, co za utrpení a bolest to musí být, když člověk o děti takto přijde,“ dodala.
Na novém pomníčku jsou jména dvou obyvatel Dětřichova, dvouleté Ïnge Walterové a pětapadesátiletého Gustava Stefana. Zemřeli 8. května 1945 při náletu sovětských bombardérů, který byl sice zaměřený na čtyři kilometry vzdálený Frýdlant, ale tři bomby dopadly i do Dětřichova. Jedna spadla u nádraží v době, kdy tudy na povozu jel Stefan a jehož z přilehlého domu zdravila paní Walterová a dceru držela v náručí. „Panu Stefanovi to utrhlo hlavu a tu maminku s tou malou holčičkou to odhodilo. Úplně přesně se nepodařilo dopátrat, kdy přesně ta holčička zemřela, ale ví se, že to nepřežila,“ řekla Filová.
Pomník je i připomínkou jedné poválečné události spojené s vnuky místní oblíbené porodní báby. „Byli posláni na polní práce. Kluci odběhli a podařilo se jim někde vyštrachal nevybuchlou munici a když s ní manipulovali, tak jim to explodovalo. Ten starší, osmiletý byl mrtvý na místě, a tomu mladšímu to utrhlo jednu nohu pod kolenem,“ uvedla Filová.
Dětřichov, původně Dietrichsbach či Dittersbach, dlouhá staletí obývali především Němci. Před II. světovou válkou tam zhruba z 1250 obyvatel žilo jen kolem 25 Čechů. Při poválečném odsunu musela drtivá většina jeho obyvatel odejít do Německa a předchozí velikosti obec ani 80 let po válce nedosáhla. Žije v ní zhruba 700 lidí.