Aktualizace: 7.08.2024 15:28

Chomutov – Policie po úterním zásahu v případu údajných machinací s veřejnými zakázkami v Ústeckém kraji obvinila 14 lidí a pět firem, viní je z několika zločinů spojených s korupcí. Mezi obviněnými je i chomutovský primátor Marek Hrabáč (ANO). Jeho jméno výbor hnutí ANO následně vyškrtl z kandidátní listiny ke krajským volbám, na které byl lídrem. Jednat má ANO i o jeho vyloučení ze strany. Ředitele správy silnic Ústeckého kraje Libora Tačnera , který je rovněž mezi obviněnými, dnes krajští radní odvolali. Některé z obviněných kriminalisté stíhají na svobodě, o případných návrzích na vazbu soud rozhodne ve čtvrtek.

Kromě Ústeckého kraje policisté zasahovali v Karlovarském, Moravskoslezském a Středočeském kraji. Podle náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové poté obvinili Hrabáče, ředitelku chomutovského zooparku Věru Fryčovou, ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Tačnera nebo jednatele jirkovské firmy Rocknet Ladislava Šmucra a samotnou společnost. Obvinění čelí také ředitel chomutovské městské policie Tomáš Douda, advokát Tomáš Kindl či politik z Karlovarského kraje, který je v současné době v zahraničí.

Doušová uvedla, že jednání obviněných se týkalo stavebních zakázek různých veřejných zadavatelů a trestné činnosti se dopouštěli od roku 2022 do současnosti. Pachatelé nebo firmy v úmyslu zvýhodnit konkrétní stavební společnosti vytvořili systém, v němž si poskytovali majetkové a jiné výhody, popsala činnost podezřelých. Dodala, že stíháni jsou kvůli přijetí úplatku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, krácení daně a poplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a kvůli podplácení.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o větší počet osob, tak ne všechny osoby jsou stíhané pro tyto všechny trestné činy,“ sdělila ČTK Doušová. V kauze je obviněno 11 mužů a tři ženy.

Nejpřísnější trest, až 12 let vězení, hrozí za přijetí úplatku. Z něj je obviněn i chomutovský primátor, který čelí i podezření ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, zkrácení daně a zneužití pravomoci úřední osoby. V čele města Hrabáče zatím zastupuje jeho náměstek Milan Märc (Nový Sever). O dalším postupu bude město informovat v pondělí.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) ČTK řekl, že vnímá spojitost mezi tím, že je Hrabáč krajským radním pro dopravu a obviněný je i ředitel krajské Správy a údržby silnic. Krajští radní obviněného šéfa silničářů odpoledne odvolali a rozhodli také o tom, že Hrabáčovu agendu převezme radní Jan Růžička (KDU-ČSL, zvolen na kandidátce ODS). Kraj rovněž nechá podle hejtmana prověřit všechny zakázky správy silnic od roku 2018, které se týkají firem zmiňovaných ve vyšetřování.

Dnes večer se pak sejde ústecký krajský výbor ANO, aby Hrabáče vyloučil ze strany. Podle šéfa ANO Andreje Babiše primátor zneužil politickou funkci, proto ho ANO vyškrtlo z volební kandidátky a krajská organizace bude rozhodovat o jeho vyloučení z hnutí. Pro vyškrtnutí Hrbáče z kandidátky byli všichni členové výboru, řekl Babiš ČTK. Babiš byl v říjnu 2017 obviněn v kauze Čapí hnízdo pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU. Městský soud v Praze ho letos v únoru už podruhé zprostil obžaloby. Státní zástupce se proti rozsudku znovu odvolal. Babiš obžalobu od počátku odmítá.

Kdo bude po Hrabáčově vyškrtnutí v regionu hlavní tváří kampaně ANO do krajských voleb, zatím není jasné. Na druhém místě kandidátní listiny je starosta ústeckého centrálního obvodu Tomáš Kirbs (ANO). ČTK řekl, že nechce předjímat, jestli to bude on.

Podle zákona o volbách do zastupitelstev krajů mohou strany a hnutí doplňovat kandidáty na kandidátní listinu, případně měnit jejich pořadí nejpozději 60 dnů před volbami. Pro letošní krajské volby, které budou 20. a 21. září, byl posledním možným termínem 22. červenec. Odvolávat kandidáty pak mohou až do zahájení hlasování, tedy do pátku 20. září do 14:00, plyne z volebního harmonogramu na webu ministerstva vnitra.

Podíl.