Aktual.: 8.11.2024 09:55
Praha – V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním třetím čtvrtletí ubytovalo 7,7 milionu turistů, meziročně o procento méně. Přes letní turistickou sezonu ubylo českých hostů, cizinců bylo naopak víc. Tržby ve službách meziročně stouply o tři procenta, růst tak opět zrychlil. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
V hotelech a penzionech se přes léto ubytovalo 7,7 milionu hostů
V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním třetím čtvrtletí ubytovalo 7,7 milionu turistů, meziročně o procento méně. Přes letní turistickou sezonu ubylo českých hostů, cizinců bylo naopak víc. Noclehů bylo od července do konce září 20,9 milionu, což oproti stejnému období minulého roku znamená pokles o 1,7 procenta. Meziročně se návštěvnost snížila poprvé od druhého čtvrtletí roku 2021, uvedl dnes na webu Český statistický úřad (ČSÚ).
„Ve třetím čtvrtletí letošního roku přijelo do hromadných ubytovacích zařízení 7,7 milionu hostů, což představovalo pokles počtu návštěvníků o jedno procento. Meziroční vývoj byl ovlivněn snížením počtu rezidentů o 4,5 procenta, naopak zahraničních hostů se v Česku ubytovalo o 4,4 procenta více,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Roman Mikula.
Počet ubytovaných turistů ve třetím čtvrtletí se meziročně snížil téměř ve všech krajích. Výjimku tvořily pouze Praha a Ústecký kraj, Jihočeský kraj podle ČSÚ zaznamenal stagnaci.
Růst tržeb ve službách v ČR ve 3. čtvrtletí zrychlil na tři procenta
Tržby ve službách v ČR ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně stouply o tři procenta, růst tak opět zrychlil. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K růstu podle statistiků nejvíce přispěly doprava a skladování. Oproti předchozímu čtvrtletí se tržby zvýšily o 0,1 procenta.
Zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku se tržby meziročně propadly o více než dvě procenta, letos zatím vytrvale rostou. Zvyšování tržeb navíc postupně zrychluje. V prvním čtvrtletí činil podle revidovaných údajů rovné jedno procento, ve druhém kvartálu už tržby stouply o 2,5 procenta a ve třetím o rovná tři procenta.
Růst tržeb ve službách za letošní třetí čtvrtletí je nejvýraznější od posledního čtvrtletí roku 2022. „Zvýšení tržeb bylo vykázáno ve všech dílčích ekonomických sekcích služeb kromě činností v oblasti nemovitostí a ubytování, stravování a pohostinství,“ uvedl vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ Tomáš Harák.
V dopravě a skladování, které k celkovému posilování přispěly podle ČSÚ nejvíce, se tržby zvýšily ve třetím čtvrtletí o 7,1 procenta. Nejvíce vzrostly v letecké dopravě – o 21,4 procenta, zatímco ve vodní dopravě se naopak snížily o deset procent. Objemově nejvýznamnější pozemní a potrubní doprava posílila o 4,3 procenta. Růst tržeb zaznamenaly také například poštovní a kurýrní činnosti o 5,5 procenta.
V informačních a komunikačních činnostech se tržby meziročně zvýšily o 4,1 procenta. Nejvíce vzrostly tržby tvorbě programů a vysílání, a to o 11,3 procenta. Činnostem v oblasti informačních technologií, kam patří třeba programování, správa počítačového vybavení či poradenství v IT, tržby stouply o 6,2 procenta. Výrazný pokles tržeb vykázal filmový a hudební průmysl, který oslabil o 17 procent.
Nárůst tržeb o 0,7 procenta zaznamenaly statistici v profesních, vědeckých a technických činnostech. Třeba reklamní agentury a průzkum trhu si ale pohoršily o 3,7 procenta. V administrativních a podpůrných činnostech se tržby zvýšily celkem o 2,9 procenta. Nejvýrazněji – o 5,6 procenta – rostly v činnostech v oblasti pronájmu a operativního leasingu a v činnostech cestovních agentur či kanceláří. Naopak pokles tržeb o 11,3 procenta zaznamenaly činnosti související se zaměstnáním.
Celkový propad zaznamenaly služby v ubytování, stravování a pohostinství, kde tržby klesly o 1,5 procenta. Ve stravování a pohostinství byl pokles výraznější – o 1,8 procenta, ubytování oslabilo o 0,7 procenta. Pokles tržeb postihl i realitní služby, kde činil rovné jedno procento.