Aktual.: 22.01.2025 11:29
Praha/Brno – V Česku za posledních 60 let dramaticky přibylo tropických nocí, při nichž teplota neklesne pod 20 stupňů Celsia. V 60. letech minulého století byly naprosto vzácné, dnes jsou v létě pravidlem skoro ve všech krajských městech. Upozornil na to Institut pí založený pirátskou stranou, jehož analýza čerpala z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Analýza upozorňuje na zdravotní a ekonomické dopady vývoje a navrhuje změny pro městské prostředí.
Třeba v centru Prahy meteorologové v 60. letech zaznamenali průměrně jednu až dvě tropické noci ročně, nyní je to v průměru deset až 15 za rok. „Rekordní rok 2022 přinesl v centru hlavního města dokonce 27 tropických nocí,“ uvedl autor studie a expert na klima a environmentální problémy Marek Lahoda.
Data ČHMÚ zpracovaná autory studie do grafu ukazují, že na meteorologické stanici v pražském Klementinu bylo v letech 2001 až 2010 průměrně šest tropických nocí ročně, v následujícím desetiletí už deset. Na stanici Brno-Žabovřesky se průměrný počet v tomto srovnání zvýšil z jedné tropické noci na čtyři, v Hradci Králové z jedné na téměř tři a v Olomouci z jedné na dvě. Nárůst je patrný také v řadě dalších krajských měst. Podle autorů analýzy souvisí s globálním oteplováním i fenoménem městských tepelných ostrovů, tedy nižší schopností měst ochlazovat se během noci.
Vystavení nočním teplotám nad 20 stupňů Celsia vede k nedostatečné regeneraci organismu a tedy únavě, dlouhodobé působení může oslabovat imunitu nebo způsobit poruchy nálady vedoucí až k úzkostem a také přispět k rozvoji kardiovaskulárních či metabolických onemocnění, uvedli autoři analýzy. „Ohroženi jsou zejména starší lidé, děti a jiné zranitelné skupiny,“ podotkli. S rostoucím počtem tropických nocí se podle analýzy také zvyšuje spotřeba elektřiny u domácností a firem, které využívají klimatizaci, únava z horka snižuje produktivitu práce zaměstnanců.
Právě města se musejí adaptovat na změnu klimatu, uvedli autoři analýzy. Doporučili výsadbu zeleně a hlavně stromů, které ochlazují své okolí, a zlepšení tepelné izolace budov a využití energeticky efektivních technologií. Podporu by měla mít inovativní řešení, jako jsou bílé střechy nebo propustné materiály, které snižují dopady vysokého množství zpevněných ploch na městské prostředí. Postupy doporučované analýzou už některá města v Česku používají, na zvýšení energetické efektivity budov jsou zaměřené některé dotační programy státu.