ČTK

Aktualizováno před 5 minutami

Záškrt se v Česku dlouho nevyskytoval. Nyní na něj zemřel dvaaosmdesátiletý muž. Jde o první úmrtí na tuto infekci od roku 1969. V tiskové zprávě o tom ve středu informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nemoc, proti které se děti povinně očkují, se vrátila se v roce 2022. Letos lékaři evidují šest případů.

Muž z Prahy zemřel v jihlavské nemocnici, podle odborníků měl pravděpodobně krční infekci způsobenou bakterií Corynebacterium diphtheriae. „Pacient netrpěl žádným jiným závažným onemocněním, jednalo se o sportovce a aktivně žijícího seniora. Záškrt byl tedy pravděpodobně přímou příčinou úmrtí,“ uvedla zástupkyně vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Kateřina Fabiánová.

Osoby, které se s mužem potkaly v nemocnici, kvůli riziku nákazy kontaktovala Krajská hygienická stanice kraje Vysočina v Jihlavě. Muž měl trvalý pobyt hlášený v Praze, takže další šetření převzala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. „Vyhledala kontakty nemocného a zajistila u nich protiepidemická opatření, a to včetně vyšetření. U úzkých kontaktů zajistila také podání antibiotické profylaxe,“ uvedl SZÚ.

Odborníci doporučují přeočkování ve 25 a ve 40 letech

V Česku se děti očkují proti záškrtu povinně a poslední dávku vakcíny dostanou mezi desátým a jedenáctým rokem života. Nejčastěji se záškrt projevuje jako těžká angína s šedavými pablánami, které vedou ke zúžení hrtanu i hltanu a dušení. Nemoc je léčitelná běžně dostupnými antibiotiky, musí být ale lékařem odhalena včas.

Poslední případy před rokem 2022 se objevily v roce 1995, v letech 2022 a 2023 jich pak bylo celkem 12. Odborníci proto doporučují přeočkování ve 25 a ve 40 letech. „Vývoj znovu ukazuje na důležitost přeočkování proti záškrtu v dospělosti. S ohledem na rychle rostoucí počty případů černého kašle a zároveň stále aktuální možnost nákazy záškrtem je ideální nechat se přeočkovat v dospělosti trojkombinací, a to proti tetanu, černému kašli a záškrtu,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Kvůli obavám ze šíření černého kašle, kterého lékaři zaznamenali letos už téměř 1700 případů, je ale vakcín v současné době nedostatek. Například praktická lékařka Ludmila Bezdíčková na sociální síti X uvedla, že lékaři je nemohou od distributorů objednat. Znovu dostupné by podle ní měly být v dubnu či květnu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.