V Česku by mohly vzniknout dvě továrny na moduly pro malé modulární reaktory (SMR), v příštích dvaceti až třiceti letech by podle maximálního předpokladu zaměstnaly až osm tisíc lidí. Lokality pro továrny definitivně vybrané nejsou, existují favorizované, sdělil člen představenstva Skupiny ČEZ Tomáš Pleskač po čtvrteční debatě Institutu pro veřejnou diskusi v ÚJV Řež.

„Číslo zahrnuje maximální předpoklad ve smyslu, že by to znamenalo, řekněme, dvě továrny na výrobu modulů, které budou v podstatě montovat do modulů i součástky, které vyrobí jiní dodavatelé, protože tam se zdaleka nebude vyrábět všechno, tam se budou kompletovat moduly,“ uvedl Pleskač. Dodal, že předpoklad zahrnuje i to, že se v Česku budou vyrábět komplety tlakových nádob.

Jako jednu z možných variant, kde by mohla továrna být, už představili zástupci Jihočeského kraje, Rolls-Royce SMR a ČEZu místo u jihočeského letiště.

ČEZ a společnost Rolls-Royce SMR podepsaly v říjnu strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. Spolupráce je připravována na několik desetiletí a počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku.

První tuzemský modulární reaktor by měl vzniknout v první polovině třicátých let v jaderné elektrárně v Temelíně.

Menší než konvenční jaderné reaktory

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou SMR pokročilé jaderné reaktory o elektrickém výkonu až tři sta megawattů elektrických na jeden výkonový modul. Jsou rozměrově menší než konvenční jaderné reaktory.

Název SMR plyne z procesů jejich výroby, velikosti, modulární konstrukce, je tedy složený z určitých částí, a neodkazuje na typ reaktoru a využívaný jaderný proces. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou – naopak provoz by mohl být podobný.

Podíl.
Exit mobile version