
Aktual.: 10.05.2025 16:01
Brněnec (Svitavsko) – K 80. výročí konce druhé světové války se dnes oficiálně otevřelo Muzeum přeživších v bývalé továrně Oskara Schindlera v Brněnci na Svitavsku. Kromě prohlídky areálu lidé mohli také vidět dvě výstavy. Muzeum bude zatím přístupné jen výjimečně, řekl ČTK manažer projektu Schindlerova archa Milan Šudoma. Za druhé světové války brněnecká továrna, kterou vedl podnikatel Oskar Schindler, vyráběla munici a stala se pobočným táborem koncentračního tábora Gross-Rosen.
„Zatím nebude otevřeno denně. Během letošního roku bude určeno k prohlídkám několik dnů,“ uvedl Šudoma.
Na slavnostní otevření byla v jedné z továrních hal instalována stálá výstava Starting at Zero, která byla předtím umístěna v brněnské vile Tugendhat. Představuje díla designérek výtvarné školy Bauhaus. Průkopnice avantgardy se po nástupu nacismu potýkaly s výzvou znovu si vybudovat postavení v profesním světě a musely začínat od nuly. Výstava přináší ojedinělou sbírku uměleckých děl ve formě textilií, grafických tisků a keramiky.
Další expozice ukazuje život v koncentračním táboře a věnuje se lidem, kteří holokaust přežili. Na panelech jsou umístěny dobové fotografie, dokumenty a informace, vystaveny jsou ve vitrínách i historické předměty, například kufříky a motocykl. Vše doplňují audiovizuální prezentace. Dnešní otevření muzea doprovázela hudební vystoupení a ukázka kolekce textilu značky Löw-Beer.
Otevření muzea měl být původně přítomen i autor známé knihy a předlohy filmu Schindlerův seznam Thomas Keneally. Kvůli zdravotnímu stavu nakonec svou účast odřekl. Muzeu ale jeho dcera předala část otcova rukopisu.
Továrna v Brněnci byla založena jako papírna, poté sloužila jako přádelna vlny, ze které tehdejší majitel Izák Löw-Beer postupně vybudoval významnou textilku. Po nacistickém přepadení Polska získal Schindler v Krakově bývalou židovskou smaltovnu, a protože to bylo levnější, najal do ní Židy z krakovského ghetta. Ghetto však bylo zlikvidováno a jeho obyvatelé byli buď zavražděni nebo deportováni do koncentračního tábora v Plaszowě. Když bylo rozhodnuto, že všichni vězni budou převezeni do Osvětimi, pomocí úplatků a kontaktů dosáhl Schindler toho, že nejen své zaměstnance, ale i jejich rodiny převezl do svého dalšího podniku, muniční továrny v Brněnci na Moravě. Před smrtí tak zachránil na 1200 polských Židů. Po válce neúspěšně podnikal a stal se nositelem mnoha ocenění. Zemřel v roce 1974 v Německu, pohřben je v Izraeli.
Závod na výrobu textilu v Brněnci provozovala po roce 1989 společnost Vitka. Když se dostala v roce 2004 do insolvence, koupila jej firma Bustrex a přejmenovala na Vitka Textiles. V roce 2011 skončila v konkurzu, výroba byla zastavena a od té doby byl areál opuštěný. Nadační fond Archa – rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera jej odkoupil v roce 2018, některé budovy jsou památkově chráněné. Nadace je chce opravit a vytvořit v nich prostory pro vzdělávací činnost, expozice a velké dílny pro řemeslnou výrobu. Součástí areálu má být také obytná část.