Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.

„Na den učitelů, v pátek 28. března, jsme obdrželi rozhodnutí ministerstva školství o rozdělení naší základní školy. Školství je jednou z našich priorit, a proto toto rozhodnutí jako starostka města i jako matka školou povinných dětí velmi vítám. Každá školní budova teď bude mít vlastního ředitele, který se bude moci plně věnovat jejímu chodu. Tímto krokem nejen zlepšíme organizaci školy, ale také podpoříme rozvoj jednotlivých pracovišť a jejich zdravou konkurenci,“ uvedla starostka Jana Syrovátková (Změna 22).

O rozdělení rozhodli zastupitelé na svém jednání v březnu 2024, město následně podalo žádost o zápis samostatných škol do rejstříku ministerstva.

Rodiče se mohou rozhodnout, kam dítě do první třídy zapíšou

Pro rodiče, žáky a zaměstnance současné školy se tímto rozhodnutím podle vedení města nic nemění. Žáci i zaměstnanci zůstanou na svých pracovištích a ve svých kolektivech. Pro zápis dětí do první třídy na školní rok 2025/2026 také zůstává jeden školský obvod. Rodiče se mohou rozhodnout, na které pracoviště své dítě zapíšou. Termín zápisu je stanovený na 15. dubna.

„Chtěl bych všechny rodiče a širokou veřejnost uklidnit, že jejich dětí se nic nedotkne. Zápis proběhne tak, že máme jeden spádový obvod a rodiče a jejich děti se budou moci rozhodnout, na které pracoviště k zápisu půjdou a zapíší se tam. A tam pak budou chodit příští rok do školy,“ vysvětlil ředitel ZŠ Boskovice Martin Staněk. Ročník není podle něj nejsilnější, ale do Boskovic podle ředitele chodí i žáci z okolních obcí, takže škola je připravena na otevření šesti prvních tříd, na každém pracovišti se dvěma. V případě velkého zájmu s otevřením ještě další první třídy na ZŠ Sušilova.

Rada dvanáctitisícového města zároveň vyhlásila výběrová řízení na pozice ředitelů nově vznikající školské organizace ZŠ Slovákova a ZŠ Sušilova. Dosavadní šéf školy Martin Staněk zůstává ve funkci ředitele nástupnické organizace ZŠ náměstí 9. května.

Škola vznikla v roce 2005 sloučením do té doby tří samostatných škol, které se tak stanou znovu samostatnými. Navštěvuje ji více než patnáct set žáků. Jde sice o jednu organizaci, pracoviště ale fungují víceméně autonomně. Do každé z budov docházejí všechny ročníky, jednotlivé budovy mají své vlastní jídelny či družiny.

Protesty proti sloučení škol v Holešově

Naopak sloučit dvě základní školy do jedné plánovala například radnice v Holešově na Kroměřížsku. Mělo to podle ní vést k lépe organizované a kvalitnější výuce a nižším nákladům. Plán odsouhlasili radní, ale část opozice i mnozí rodiče se změnou nesouhlasili. Rodiče tvrdili, že mají ke sloučení nedostatek informací, chyběla jim také analýza dopadů sloučení. Proti záměru dokonce rodiče demonstrovali.

Zastupitelstvo Holešova nakonec letos 19. února sloučení 1. a 2. základní školy (ZŠ) neschválilo. Původně to prosazovalo vedení města, změnilo však názor.

Administrativní slučování škol

Ředitele škol v Česku trápí velká administrativní zátěž. Podle aktuální studie Vysoké školy ekonomické v Praze jim na vedení žáků a učitelů zbývá jen třiadvacet procent času. Pomoci by mohlo administrativní slučování škol. Podmínky ministerstvo připravuje.

Například v Jindřichově Hradci školy sice právně nesloučili do jedné, mzdové a finanční účetnictví za ně ale dělá speciální oddělení na městském úřadě. „Škola, která by tuto možnost nemohla využívat, musí mít minimálně o jednu dvě síly navíc,“ poznamenal ředitel ZŠ Jarošovská Ladislav Chocholouš.

Podíl.
Exit mobile version