Úřady v Uzbekistánu vyhlásily mezinárodní pátrání po dvou ruských občanech, kteří jsou podezřelí z organizace říjnového atentátu na bývalého mluvčího místního prezidenta. Komil Allamžonov byl v září odvolán z funkce ředitele informačního odboru prezidentské kanceláře a na konci října byl na něj podniknut neúspěšný atentát, uvedla ruská agentura TASS.

Podle uzbeckých médií jsou z atentátu podezřelí Čečenci. Bislan Rasajev a Šamil Těmirchanov podle generální prokuratury Uzbekistánu do země nelegálně přicestovali i odcestovali a mezitím se dopustili trestného činu. Dříve uzbecká média podle TASS informovala o odvolání několika vysoce postavených činitelů tajné služby a ministerstva vnitra kvůli neuspokojivým výsledkům vyšetřování říjnového atentátu, kdy auto s Allamžonovem ostřelovali neznámí pachatelé.

Z útoku je podle místních médií podezřelých sedm lidí, z nichž pět úřady zadržely.

Vůdce kavkazského regionu Ramzan Kadyrov na vydání zatykače na své krajany zareagoval s krajní nevolí. Vyjádřil pochyby, zda se nějaký atentát vůbec stal, „důrazně doporučil“ nehledat v něm čečenskou stopu a tvrdí, že jde o výmysl nafouknutý „prozápadními médii“ s cílem otřást stabilitou Uzbekistánu fámami o rozkolu v rodině prezidenta Šavkata Mirzijojeva a přípravami na vyvolání prozápadní revoluce v zemi.

Jeden z podezřelých z atentátu byl zadržen v Turecku, kde jej úřady obvinily z přípravy vraždy jednoho z Kadyrovových kritiků. V Turecku Šochruch Achmedov pracoval jako řidič uzbeckého podnikatele Džavlona Junusova, kterého zadržely úřady v Jižní Koreji a deportovaly jej do Uzbekistánu, vylíčil uzbecký server Yep.uz. Rasajev a Těmirchanov, po kterých Uzbekistán vyhlásil pátrání, podle portálu souhlasili s účastí na atentátu za honorář ve výši 1,5 milionu dolarů (asi 36 milionů korun).

Podíl.