Aktualizace: 6.08.2024 13:09
Washington – Pět Američanů bylo zraněno při pondělním útoku na vojenskou základnu v Iráku, kde působí vojáci Spojených států a jiné zahraniční síly. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na americké činitele. Podle agentury AFP mohlo jít o odvetný úder za zabití čtyř členů proíránských milic před týdnem jižně od Bagdádu. Irák dnes v reakci odsoudil všechny „neuvážené“ akce, které cílí na irácké základny, diplomatické mise a pozice koalice vedené Spojenými státy.
Na leteckou základnu Ajn al-Asad v západním Iráku byly v pondělí večer vypáleny dvě neřízené rakety, řekl Reuters dva iráčtí bezpečnostní činitelé. Bílý dům podle DPA uvedl, že prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová byli o útoku informováni a jednali o krocích k posílení ochrany amerických vojáků jakož i o americké odpovědi na tento útok.
Podle Pentagonu o útoku v noci na dnešek jednali také americký ministr obrany Lloyd Austin a jeho izraelský protějšk Joav Galant. Shodli se, že jde o „nebezpečnou eskalaci“, uvedl Reuters.
Útok se odehrál za vyhrocené situace na Blízkém východě, kdy se mnozí obávají otevřeného střetu Izraele s Íránem a jeho spojenci. Izrael totiž minulý týden zabil v Bejrútu vysoce postaveného vojenského činitele libanonského hnutí Hizballáh a v Teheránu byl zabit, zřejmě také Izraelem, politický šéf palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíl Haníja.
Ajn al-Asad a další základny zahraničních sil v Iráku a v sousední Sýrii čelí častým raketovým či dronovým útokům od loňského 7. října, kdy teroristický útok Hamásu na Izraele začal válku v Pásmu Gazy. Za útoky na americké základny bývají proíránské militantní skupiny, z nichž některé jsou formálně součástí irácké armády, ale jednají ve velké míře nezávisle. Americké síly na útoky reagují odvetnými údery. Také minulý týden USA v Iráku provedly úder na osoby, které podle nich připravovaly vypuštění bezpilotních letounů a byly hrozbou pro americké a koaliční síly.
Spojené státy mají v Iráku asi 2500 vojáků a dalších 900 v Sýrii jako součást koalice bojující už řadu let proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Letos v lednu irácká vláda oznámila, že zřizuje výbor k ukončení mise mezinárodní koalice vedené USA. Učinila tak poté, co americký úder zabil v Bagdádu velitele jedné z proíránských milic. Washington a Bagdád pak koncem ledna zahájily jednání o snížení počtu amerických vojáků v Iráku.
K urychlení odchodu amerických jednotek vyzvalo v lednu iráckou vládu i vedení parlamentu, který už v lednu 2020 schválil rezolucí požadující odchod sil mezinárodní koalice v čele s USA. Iráčtí zákonodárci tehdy reagovali na americký útok dronem na íránského generála Kásema Solejmáního, který byl na návštěvě Iráku a při útoku u bagdádského letiště byl 3. ledna 2020 zabit spolu s několika dalšími lidmi.