Ukrajina už používá americké střely ATACMS, ale i podobné britské Storm Shadows v hloubi Ruska. Podle jeho ministerstva obrany šlo o útok v Brjanské oblasti. Ruský opoziční server Meduza se politického analytika a ředitele think-tanku Riddle, Antona Barbashina, zeptal, jak může takovéto použití střel dlouhého doletu změnit válku.




1:13

USA povolily Ukrajině používat ATACMS v hloubi ruského území, mapa ukazuje jejich potenciál | Video: Reuters, Aktuálně.cz

Ukrajina musela dlouho žádat Západ o povolení útočit na ruské území. Spojenci Kyjeva se ale báli ruských červených linií. Ty se postupně překračovaly, sám Barbashin jich napočítal patnáct. Po zapojení severokorejských vojáků v ruské Kurské oblasti se ale situace významně změnila. „Západ by nechtěl přímou účast třetích zemí v dvoustranné válce, zvláště nedaleko od hranic NATO,“ tvrdí analytik v rozhovoru pro server Meduza.

Západní experti tvrdí, že stávající prezident USA Joe Biden útoky na ruské území povolil, protože demokraté prohráli volby. Zvolený prezident Donald Trump tak bude obtížněji zastavovat pomoc.

„Pokud Ukrajina zasáhne ruské území střelami ATACMS, bude Rusko pokračovat ve stupňování útoků na civilní a energetickou infrastrukturu v ukrajinských městech. Kvůli eskalaci, počtu ruských odvetných úderů a počtu civilních obětí již nebude možné, aby Trump provedl zásadní snížení [objemu pomoci Ukrajině]. Bude muset pokračovat v linii, kterou nastavil Biden,“ tvrdí analytik.

Spojené státy ale budou moci jednoznačně rozhodnout, na co mohou Ukrajinci útočit. Bude se jednat o vojenské základny, zásobovací uzly či místa soustředění vojsk, ne o civilní infrastrukturu. Ruská odpověď se podle analytika zaměří právě na ukrajinskou infrastrukturu. „Pokud se ale [ukrajinské] vojenské zbraně použijí pouze pro vojenské cíle, ruská reakce může být poněkud méně závažná,“ domnívá se analytik a ředitel think-tanku Riddle.

Na začátku podzimu ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že údery amerických střel na jeho zemi by znamenaly, že NATO je přímo zapojeno do války. Rusko má podle Barbashina stále technické možnosti situaci vyhrotit. Může udeřit podél zásobovacích tras, kudy proudí západní zbraně z Polska, může znásobit údery na Kyjev a další města, provádět brutální, ještě méně cílené údery, zvýšit počet úderů na energetickou infrastrukturu, zvýšit počet různých druhů sabotáží v Evropě nebo počet hackerských útoků. „Potenciál těchto úderů ještě není vyčerpán, navíc existuje takzvané ‚rozhodovací centrum‘ – můžete poslat několik střel přímo na kanceláře prezidenta v kyjevské Bankovní ulici,“ myslí si Barbashin.

„Pokud z pohledu Ruska zajde vše příliš daleko, krok před jadernou válku, můžete zorganizovat nějakou člověkem způsobenou katastrofu, která prostě všechno dočasně zastaví. Myslím si však, že bude pokračovat víceméně stejná situace jako nyní, jen s větším počtem obětí. Ničení civilních objektů a (životů) civilistů bude pokračovat,“ dodává analytik.

„Biden je impotentní.“ Ukrajinští vojáci vyhlížejí nevyzpytatelného Trumpa. (Celý článek s videem zde)

Rozhovory s ukrajinskými vojáky na frontě v Charkovské oblasti po Trumpově vítězství. | Video: Asociated Press

Podíl.
Exit mobile version