
Komerční prezentace Aktual.: 22.05.2025 14:05
Praha – Nadcházející summit Severoatlantické aliance (NATO), situace na Ukrajině a v Pásmu Gazy či dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech byly tématy dnešního setkání nejvyšších ústavních činitelů na Pražském hradě. Prezident Petr Pavel po setkání řekl, že od červnového summitu v Haagu očekává potvrzení jednoty i dohodu na dalším posilování obranných schopností včetně zvýšených výdajů na obranu. Politici se vyjádřili i ke kybernetickým útokům vůči Česku, kterých podle nich neubývá, ale i díky členství v EU a NATO se vůči nim daří bránit.
Hlavním obsahem jednání v Haagu podle Pavla bude potvrzení jednoty aliance při obraně severoatlantického a evropského prostoru či vůle evropských spojenců věnovat mnohem větší díl obraně svého teritoria. Spojenci se podle hlavy státu budou věnovat také rozvoji obranně-průmyslové základny.
Závazek vlády k navyšování obranných výdajů postupně na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) do roku 2030 jsou podle prezidenta dobrým východiskem pro debaty o obraně na summitu. Generální tajemník NATO Mark Rutte navrhuje, aby je členské země zvýšily na 3,5 procenta HDP a aby dalších 1,5 procenta dávaly na položky s obranou související. „Dovedu si představit, že se na summitu stanoví tyto cíle a bude záležet na tom, jaké budou nastaveny parametry na těch 1,5 procenta výdajů,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS).
Česko podle Pavla podporuje humanitární pomoc pro civilisty v Gaze, situace je opravdu nadále neúnosná. Pomoc se ale nesmí dostat k palestinskému teroristickému hnutí Hamás, aby se mohlo znovu postavit na nohy, poznamenal. „Nepodporujeme žádnou konkrétní izraelskou vládu. Podporujeme dlouhodobě jako země Stát Izrael bez ohledu na to, kdo tam momentálně vládne,“ uvedl Fiala. Dodal, že Česko podporuje právo Izraele na existenci a sebeobranu a v tomto smyslu je česká pozice dlouhodobá, srozumitelná a jednoznačná.
Ústavní činitelé také zmínili, že Česko je opakovaně terčem kybernetických útoků nejen z Ruska, ale také z Číny či KLDR. Podle Fialy ale republika dělá aktivní kroky směrem ke své obraně. Pavel zdůraznil, že při obraně proti kybernetickým hrozbám pomáhá výrazným způsobem i české členství v EU a NATO. „Kyberbezpečnost je jedním z hlavních témat pro obě tyto organizace a možnost sdílení poznatků a zkušeností z útoků, kterým byly vystaveny jiné země, možnost využít expertizy, kterou mají jak statické, tak mobilní týmy například NATO, to je neocenitelné, a toho bychom sami těžko dosáhli,“ řekl Pavel.
Nejvyšší ústavní činitelé se na Hradě setkali po více než dvou měsících. Naposledy v březnu jednali mimo jiné o udržování transatlantické vazby s nástupem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Shodli se také na nutnosti věnovat pozornost vlastním schopnostem, a to jak Česka, tak Evropy.