Parazitolog českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR Julius Lukeš se stal členem Národní akademie věd (NAS) USA. Je tak třetím českým vědcem v historii, který v NAS bude působit, sdělila mluvčí biologického centra Daniela Procházková. Národní akademie věd je nevládní organizace, která slouží mimo jiné jako poradní orgán vlády USA v otázkách vědy a techniky.

Nové členy do NAS navrhují jejich kolegové za významný přínos ve výzkumných oborech. Letos NAS zvolila 120 nových členů ze Spojených států a 24 mezinárodních členů z celého světa. Celkový počet aktivních členů se zvýšil na 2617. „Je to první cena, ze které jsem se opravdu orosil,“ řekl Lukeš ke svému zvolení.

Šedesátiletý vědec se věnuje parazitologii. Zabývá se molekulární a buněčnou biologií parazitických prvoků, kteří způsobují řadu závažných onemocnění. Od roku 1987 pracuje v Parazitologickém ústavu Biologického centra AV ČR a od roku 2003 působí také na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

Je autorem nebo spoluautorem více než 400 odborných článků ve vědeckých časopisech. Od roku 2004 je členem Učené společnosti ČR, v roce 2014 byl zvolen členem Americké mikrobiologické akademie a o rok později se stal členem Evropské mikrobiologické akademie.

Od roku 2018 se zařadil mezi členy Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS) a v roce 2023 se stal členem Evropské organizace pro molekulární biologii EMBO.

Národní akademie věd se zasazuje o rozvoj vědy v USA a přispívá k rozvoji mezinárodní vědecké komunity. Přibližně 500 jejích současných i již zemřelých členů získalo Nobelovu cenu. V minulosti v NAS působili od roku 1995 neurofyziolog Jan Bureš a o 20 let později virolog Jan Svoboda. Oba již zemřeli. Členství v NAS je doživotní.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.