
Aktual.: 18.04.2025 15:12
Saná/Washington – Americká armáda oznámila, že v rámci své kampaně proti jemenským povstalcům Húsíům zničila důležitý ropný přístav Ras Ísá u Rudého moře. O život přišlo 74 lidí, dalších 171 utrpělo zranění, uvedl podle agentury AFP mluvčí ministerstva zdravotnictví povstalecké vlády Húsíů. Dodal, že záchranné práce pokračují. Podle Reuters se jednalo o jeden z nejsmrtelnějších úderů od zahájení útoků USA na skupinu podporovanou Íránem. Útok odsoudil Írán a palestinské teroristické hnutí Hamás.
Americká armáda uvedla, že uskutečnila útoky, aby odřízla Húsíům dodávky paliva a zdroj financí. Přístav Ras Ísá je hlavním jemenským terminálem pro vývoz ropy a kontrolují ho Húsíové.
Mluvčí povstaleckého ministerstva zdravotnictví v příspěvku na sociálních sítích podle AFP už dříve napsal, že mrtví a zranění jsou převážně dělníci a pracovníci přístavu. Jsou však mezi nimi i záchranáři a zdravotníci.
USA od poloviny března podnikají letecké údery na jemenské povstalce téměř denně. Snaží se tak ukončit jejich útoky na civilní a vojenská plavidla v Rudém moři a Adenském zálivu. Rebelové zahájili své útoky na konci roku 2023, podle jejich slov tak chtějí vyjádřit solidaritu s Palestinci v Pásmu Gazy.
Húsíové dnes proti Izraeli odpálili balistickou raketu, kterou ovšem zachytila izraelská protivzdušná obrana, uvedla izraelská armáda podle serveru The Times of Israel. Sirény se rozezněly v oblasti Jeruzaléma v některých osadách na Západní břehu, Agentura AP připomíná, že izraelské letectvo v minulosti po útocích ze strany Húsíů podnikalo nálety na jimi využívanou přístavní a ropnou infrastrukturu.
Regionální velitelství americké armády CENTCOM v prohlášení uvedlo, že USA podnikly kroky, aby odřízly teroristy z kmene Húsíů od zdroje paliva a připravily je o nelegální příjmy, díky kterým více než deset let financují své snahy terorizovat celý region. Washington začátkem tohoto roku označil jemenské povstalce za teroristickou organizaci.
Hamás útok označil za plnohodnotný válečný zločin. Jde podle něho o „pokračování nepřátelské americké politiky namířené proti svobodným národům, které odmítají sionistickou a americkou hegemonii v regionu“. Podle Íránu je útok barbarský.
Húsíové svými útoky ohrožují lodě v Suezském průplavu, který je důležitou námořní trasou s podílem na celosvětové lodní dopravě 12 procent. Přinutili tak mnoho společností k nákladné změně trasy kolem cípu jižní Afriky. Podle AP od listopadu 2023 do letošního ledna zaútočili s nasazením dronů a raket na více než sto obchodních plavidel, z nichž dvě potopili. Zemřeli čtyři námořníci. Povstalci také podnikli neúspěšné útoky na americké válečné lodě.
Spojené státy zahájily údery proti Húsíům již za předchozího prezidenta Joea Bidena. Nový prezident Donald Trump slíbil, že vojenské akce proti rebelům budou pokračovat, dokud budou hrozbou pro lodní dopravu.
Nejnovější útok je jedním z nejsmrtelnějších od doby, kdy USA zahájily letecké údery proti Húsíům v rámci své největší vojenské operace na Blízkém východě od nástupu Trumpa. V březnu při dvoudenních amerických útocích podle představitelů Húsíů zahynulo více než 50 lidí.