Spojené státy podle prezidenta Donalda Trumpa okamžitě zastaví údery proti hútíjským povstalcům v Jemenu, protože ti podle něj kapitulovali a slíbili už neútočit na lodní dopravu, píše agentura AP. Omán poté oznámil, že příměří mezi hútíi a USA zprostředkoval. Izraelská armáda zase v úterý potvrdila, že letecky zaútočila na mezinárodní letiště v jemenském hlavním městě Saná kontrolovaném hútíjskými povstalci a vyřadila ho z provozu.

„Hútíové oznámili, že už nechtějí bojovat. Prostě nechtějí bojovat. A my to budeme respektovat a přestaneme s bombardováním. Oni kapitulovali,“ prohlásil Trump s tím, že o rozhodnutí hútíů se dozvěděl z velice dobrého zdroje.

„Budeme jim věřit, že nebudou vyhazovat lodi do povětří,“ řekl Trump na schůzce s kanadským premiérem Markem Carneym v Bílém domě. „Řekli: Prosím už nás nebombardujte a my už nebudeme útočit na vaše lodě,“ cituje Trumpa agentura Reuters.

Ománský ministr zahraničí Badr Busajdí později na síti X potvrdil, že jeho země příměří mezi USA a hútíi zprostředkovala. „Žádná ze stran nebude v budoucnu v Rudém moři a úžině Báb al-Mandab útočit na stranu druhou, a to včetně amerických plavidel, což zajistí svobodu plavby a plynulou mezinárodní námořní dopravu,“ napsal Busajdí. Omán je v současné době také prostředníkem americko-íránských jaderných rozhovorů.

Předseda politické rady hútíů Mahdí Mašát nicméně podle povstalecké televizní stanice al-Masíra naznačil, že příměří se nevztahuje na útoky proti židovskému státu.

Americký prezident dále řekl, že před svou cestou na Blízký východ, která je plánována na příští týden, učiní „velmi, velmi velké oznámení“, aniž sdělil jakékoliv podrobnosti kromě toho, že se jedná o něco „velmi pozitivního“.

Izraelské útoky

Izraelská armáda před úterním útokem vyzvala na sociální síti X k okamžité evakuaci „všech osob nacházejících se v oblasti letiště“. Podle prohlášení armády hútíové využívali letiště k přesunům „zbraní a operativců“. Podle stanice al-Masíra „americko-izraelské údery“ zasáhly letiště, tři elektrárny a cementárnu v provincii Amrán.

V neděli dopadla poblíž letiště Ben Guriona v Tel Avivu raketa, kterou vyslali hútíové. Mluvčí jemenských povstalců poté uvedl, že letiště „už není pro leteckou dopravu bezpečné“. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slíbil odvetu v několika fázích.

Židovský stát tak již v pondělní útočil na jemenský přístav Hudajdá. Zdroje Reuters odhadly, že pondělní údery poškodily sedmdesát procent pěti doků a skladišť. Až osmdesát procent dodávek potravin je do Jemenu dopravováno právě přes tento přístav. Podle hútíjských úřadů pondělní údery zabily čtyři lidi a dalších 35 zranily, píše AFP.

Izrael i Spojené státy útočí na území ovládané hútíjskými povstalci opakovaně. USA zahájily údery už za předchozího prezidenta Joea Bidena. Trumpova administrativa však útoky ještě zintenzivněla. Na konci dubna al-Masíra informovala o americkém vzdušném úderu, který zasáhl věznici pro africké migranty ve městě Saada. Podle stanice při útoku zahynulo 68 lidí.

„Z vojenského hlediska je pro Izrael naprosto zásadní (…), aby byla přervána vazba mezi hútíi a Íránem. Ten je totiž nejen hlavním ideologickým podporovatelem, ale také finančním a vojenským podporovatelem hútíjského režimu. Destrukce přístavů a letiště v tomto ohledu může napomoci tomu, aby Írán už nebyl schopen hútíe zásobovat tak, jak to činil v posledních dekádách,“ informoval blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek.

Hútíové ovládají sever Jemenu a jeho pobřeží Rudého moře. Od začátku války v Pásmu Gazy, která začala po útoku palestinské teroristické organizace Hamás na jihu Izraele, povstalci pomocí dronů a střel útočí na obchodní plavidla v Rudém moři, čímž se snaží destabilizovat globální a regionální obchod. Několikrát těmito zbraněmi zaútočili i na americká vojenská plavidla a také území židovského státu.

Podíl.