Aktual.: 3.04.2025 06:27

Washington – Spojené státy začínají vybírat 25procentní clo na dovoz osobních a lehkých užitkových aut. Pro automobily vyrobené mimo Spojené státy platí od dnešního rána pětadvacetiprocentní přirážka, což je tvrdá rána pro automobilový průmysl ve světě, napsala agentura AFP a dodala, že následovat budou i 25procentní cla na dovážené automobilové součástky a náhradní díly. A mezitím americký prezident Donald Trump oznámil zavedení mnoha dalších cel.

Cla na automobilové díly se podle oznámení v úředním věstníku mají vybírat od 3. května 6:01 SELČ.

Prezident Donald Trump zavedení cel považuje za nástroj ke zvýšení příjmů, které by nahradily výpadek po slibovaném snížení daní pro Američany. Pomocí cel chce také oživit průmyslovou výrobu, která v USA dlouhodobě klesá. Cla kritizují evropští politici, kteří chtějí urychleně jednat. Podle expertů povede zavedení poplatků ke zvýšení cen pro spotřebitele a v důsledku i k omezení výroby. Americký odborový svaz UAW naopak cla vítá a věří ve zvýšení počtu pracovních míst v USA.

Nová cla by podle analytiků mohla zvýšit cenu průměrného vozu v USA o tisíce dolarů a zbrzdit výrobu v celé Severní Americe. Důvodem je provázanost výrobních procesů mezi Kanadou, Mexikem a Spojenými státy. Podle analytiků banky Goldman Sachs byla téměř polovina z 16 milionů aut prodaných loni v USA dovezena a jejich celková hodnota přesáhla 330 miliard USD (7,6 bilionu Kč).

Podle analytiků, které oslovila ČTK, zasáhnou nová americká cla zejména tuzemské dodavatele autodílů, samotné automobilky v České republice je příliš nepocítí, protože z Česka se auta do USA téměř nevyvážejí. Celkový efekt cel na český i evropský průmysl ovšem podle nich nebude vzhledem ke specifické situaci na automobilovém trhu ve Spojených státech příliš výrazný. Nevyloučili ani možnost brzkého zrušení cel, a to kvůli jejich možným důsledkům na výrobu aut v USA. Cla se totiž vztahují i na dovoz součástek, ze kterých se auta v USA montují.

Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková novinářům řekla, že Slovensko bude patřit k nejvíce zasaženým zemím v EU. Analytik bankovního domu Slovenská sporiteľňa Matej Horňák uvedl, že zavedení cel na dovoz automobilů do USA zpomalí ekonomický růst Slovenska a negativně ovlivní trh práce v podobě mírného růstu nezaměstnanosti. Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem automobilů na světě, výroba vozidel a součástek je motorem slovenské ekonomiky se značným vlivem na hrubý domácí produkt (HDP) země.

Akcie automobilek v USA, Evropě i v Asii již na oznámení cel zareagovaly poklesem. Důvodem je hlavně očekávání nižších zisků. Relativně nejnižší ztráty zaznamenal v USA výrobce elektromobilů Tesla, který vyrábí většinu aut prodávaných v USA lokálně, některé díly však dováží.

Spojené státy loni dovezly automobilové výrobky včetně dílů v hodnotě 474 miliard dolarů (10,9 bilionu Kč), z toho osobní automobily v hodnotě 220 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč). Největšími dodavateli byli blízcí spojenci USA, jako je Kanada, Mexiko, Japonsko, Jižní Korea či Německo.

Čínští výrobci automobilů a náhradních dílů zvyšují prodej po celém světě, ale nikoli v USA. Jakýkoli dopad oznámených amerických cel tak na ně bude spíše nepřímý.

Podíl.