
Aktual.: 9.04.2025 18:02
Washington – Spojené státy dnes začaly vybírat takzvaná reciproční cla, jimiž podle Bílého domu chtějí řešit vysoký obchodní deficit. Například u dovozu z EU jejich sazba činí 20 procent. Peking dnes oznámil, že se rozhodl výrazně zvýšit odvetné clo na dovoz z USA, které vstoupí v platnost ve čtvrtek. Členské státy EU dnes navíc podpořily návrh Evropské komise na zavedení odvetných cel v reakci na dříve uvalená americká cla na ocel a hliník.
Celkové celní zatížení dovozu z Číny do USA se v důsledku dnešního zavedení takzvaných recipročních cel vyšplhalo na 104 procent. Peking dnes uvedl, že od čtvrtka zavede na americké zboží odvetné clo ve výši 84 procent namísto původně plánovaných 34 procent. Americký ministr financí Scott Bessent následně prohlásil, že nová odveta Pekingu je nešťastná a Čína na ní prodělá.
Takzvaná reciproční cla se týkají přibližně 60 zemí a regionů, s nimiž mají Spojené státy podle administrativy prezidenta Donalda Trumpa vysoký obchodní deficit. Země, na něž se individuální cla nevztahují, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo, které Američané zavedli minulý týden. Prezident v úterý také v projevu k republikánskému kongresovému výboru zopakoval, že brzy oznámí další cla na farmaceutické produkty.
„Nyní je skvělá doba pro přesunutí vaší společnosti do Spojených států amerických, jako to dělá Apple a mnoho dalších společností v rekordním počtu. Nulová cla a téměř okamžité připojení a schválení elektrických/energetických přípojek. Žádné zpoždění v oblasti životního prostředí. Nečekejte, udělejte to hned,“ napsal dnes Trump na své síti Truth Social.
Cla na ocel a hliník oznámil Trump již v polovině března. Evropská komise dnes uvedla, že EU začne odvetná cla vybírat 15. dubna. Dodala, že EU považuje americká cla za neopodstatněná a škodlivá, protože způsobují ekonomickou újmu oběma stranám i světové ekonomice.
Evropská komise výši odvetných cel ani dotčené produkty ve svém tiskovém prohlášení nezmínila, bruselská média nicméně již dříve informovala, že blok uvalí 25procentní clo na širokou škálu vývozu z USA, včetně sójových bobů, kukuřice, rýže, mandlí, pomerančového džusu, brusinek, tabáku, železa, oceli, hliníku, některých lodí a vozidel, textilu a určitých oděvů a různých typů make-upu. Na seznamu nicméně není americký bourbon a whisky, čímž Brusel vyhověl požadavkům zejména Francie a Itálie.
Český premiér Petr Fiala dnes uvedl, že EU chce s USA dosáhnout dohody ohledně cel a nestojí o celní války. Apeloval také na odstraňování bariér na vnitřním trhu EU a na hledání exportních příležitostí na jiných trzích. Zároveň upozornil na to, že se Evropa po zavedení amerických cel nesmí stát náhradním odbytištěm pro levné čínské zboží.
„Evropa nabízí nulová cla, je připravena vyjednávat, cílem je dosáhnout smírného řešení. Opakovaně to nabízíme a nabízet budeme,“ řekl Fiala. Z americké strany ale zatím podle něj kladná reakce nepřišla.
Kanada dnes začala vybírat 25procentní clo z dovozu aut a některých jejich částí z USA, která nesplňují podmínky dohody o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMC). Oznámil to kanadský ministr financí François-Philippe Champagne, který to označil za odpověď na americké dovozní poplatky.
Clo Kanada uplatňuje na celé automobily dovážené z USA, pokud se jich netýká USMC. Dovozní poplatek se vztahuje i na nekanadské a nemexické díly aut smontovaných v USA a importovaných do Kanady z USA, a to i v případě, že jsou ve shodě s USMC.
Kanady se sice nedotýkají nynější cla, která americký prezident Donald Trump označuje za reciproční, ale dolehly na ni dřívější dovozní poplatky uvalené Spojenými státy. Od 3. dubna vybírají 25procentní clo na dovoz automobilů a nejpozději od 3. května chtějí účtovat poplatek i za dovoz automobilových dílů.
Trump vůči Kanadě a Mexiku již dříve uvalil cla ve výši 25 procent. Na měsíce je pak pozastavil na veškeré zboží splňující podmínky USMC. Trump celní opatření zdůvodnil tím, že se do USA stále dostává droga fentanyl. V březnu pak Kanada zavedla odvetná cla na americké ocelářské produkty v hodnotě 12,6 miliardy kanadských dolarů ročně (203 miliard Kč), hliníkové produkty v ročním objemu tří miliard kanadských dolarů (48,4 miliardy Kč) a další americký dovoz v hodnotě 14,2 miliardy (229 miliard Kč) kanadských dolarů ročně.