Komerční prezentace Aktual.: 3.04.2025 11:58

Washington – Spojené státy začaly vybírat clo na dovoz osobních a lehkých užitkových automobilů. Pro auta vyrobená mimo Spojené státy tak ode dneška platí pětadvacetiprocentní přirážka. Agentura AFP napsala, že je to tvrdá rána pro automobilový průmysl ve světě, a dodala, že následovat budou i 25procentní cla na dovážené automobilové díly. Ta začnou platit od 3. května. Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že další cla Spojené státy ještě zavedou. Slovenská továrna německé automobilky Volkswagen nepočítá kvůli clu s přesunem výroby do USA, řekl její šéf Wolfram Kirchert.

Vysocí představitelé Trumpovy administrativy podle agentury Reuters uvedli, že automobily a automobilové díly, na které se vztahují cla podle oddílu 232 o národní bezpečnosti, nebudou zatíženy samostatnými základními ani recipročními cly. Jinými slovy, cla na automobily se nebudou přičítat k těm nově oznámeným. Nově oznámené základní desetiprocentní clo začne platit 5. dubna, takzvané reciproční clo od 9. dubna.

Na seznam cel by ale mohly přibýt další díly. Bílý dům totiž nařídil ministerstvu obchodu, aby do 90 dnů zahájilo proces, v němž budou moct domácí výrobci požádat o to, aby se cla vztahovala i na další dovážené díly. V oznámení se také uvádí, že v případě vozidel, která splňují podmínky podle pravidel původu dohody mezi USA, Mexikem a Kanadou, smějí dovozci platit 25procentní clo pouze na neamerický obsah objednávky.

Prezident Trump zavedení cel považuje za nástroj ke zvýšení příjmů, které by nahradily výpadek po slibovaném snížení daní pro Američany. Pomocí cel chce také oživit průmyslovou výrobu, která v USA dlouhodobě klesá. Cla kritizují evropští politici, kteří chtějí urychleně jednat. Podle expertů povede zavedení poplatků ke zvýšení cen pro spotřebitele a v důsledku i k omezení výroby. Americký odborový svaz UAW naopak cla vítá a věří ve zvýšení počtu pracovních míst v USA.

Nová cla by podle analytiků mohla zvýšit cenu průměrného vozu v USA o tisíce dolarů a zbrzdit výrobu v celé Severní Americe. Důvodem je provázanost výrobních procesů mezi Kanadou, Mexikem a Spojenými státy. Podle analytiků banky Goldman Sachs byla téměř polovina z 16 milionů aut prodaných loni v USA dovezena a jejich celková hodnota přesáhla 330 miliard USD (7,6 bilionu Kč).

Podle analytiků, které oslovila ČTK, zasáhnou nová americká cla zejména tuzemské dodavatele autodílů, samotné automobilky v České republice je příliš nepocítí, protože z Česka se auta do USA téměř nevyvážejí. Celkový efekt cel na český i evropský průmysl ovšem podle nich nebude vzhledem ke specifické situaci na automobilovém trhu ve Spojených státech příliš výrazný. Nevyloučili ani možnost brzkého zrušení cel, a to kvůli jejich možným důsledkům na výrobu aut v USA. Cla se totiž vztahují i na dovoz součástek, ze kterých se auta v USA montují.

Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková novinářům řekla, že Slovensko bude patřit k nejvíce zasaženým zemím v EU. Analytik bankovního domu Slovenská sporiteľňa Matej Horňák uvedl, že zavedení cel na dovoz automobilů do USA zpomalí ekonomický růst Slovenska a negativně ovlivní trh práce v podobě mírného růstu nezaměstnanosti. Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem automobilů na světě, výroba vozidel a součástek je motorem slovenské ekonomiky se značným vlivem na hrubý domácí produkt (HDP) země.

Akcie automobilek v USA, Evropě i v Asii už na oznámení cel zareagovaly poklesem. Důvodem je hlavně očekávání nižších zisků. Relativně nejnižší ztráty zaznamenal v USA výrobce elektromobilů Tesla, který vyrábí většinu aut prodávaných v USA lokálně, některé díly však dováží.

Spojené státy loni dovezly automobilové výrobky včetně dílů v hodnotě 474 miliard dolarů (10,9 bilionu Kč), z toho osobní automobily v hodnotě 220 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč). Největšími dodavateli byli blízcí spojenci USA, jako je Kanada, Mexiko, Japonsko, Jižní Korea či Německo.

Čínští výrobci automobilů a náhradních dílů zvyšují prodej po celém světě, ale nikoli v USA. Jakýkoli dopad oznámených amerických cel tak na ně bude spíše nepřímý.

Slovenská továrna VW nepočítá kvůli clu s přesunem výroby do USA, řekl její šéf

Slovenská továrna německé automobilky Volkswagen kvůli americkým clům na auta nepočítá s přesunem části výroby do Spojených států, kam loni vyvezla 16 procent své produkce. Novinářům to dnes řekl šéf slovenské divize Volkswagenu Wolfram Kirchert. Dopady nově zavedeného 25procentního cla na dovoz aut do USA neodhadl. Podle analytiků bude právě slovenský závod Volkswagenu spolu s továrnou Jaguar Land Rover nejvíce zasažen americkými cly ze všech továren čtyř automobilek, které na Slovensku montují vozidla.

Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem automobilů na světě. Podle šéfa svazu automobilového průmyslu (ZAP) Slovenska Alexandera Matušeka samotná cla nepředstavují motivaci k přesunu výroby.

Kirchert uvedl, že bratislavská továrna Volkswagenu vyváží do USA sportovně-užitková vozidla (SUV) Porsche Cayenne a vozy Audi Q7 a Audi Q8. Na americký trh naopak nedodává SUV Volkswagen Touareg ani vozy Volkswagen Passat a Škoda Superb, které také patří do jejího výrobního portfolia.

„Úvahy o přesunu produkce nemáme a ani to nepřipadá v úvahu, protože do tohoto závodu jsme investovali mnoho peněz. Ještě je příliš brzy hovořit o dopadech opatření na naší produkci. Čekáme i na reakci Evropské unie. My jsme jednoznačně pro volný obchod,“ řekl Kirchert ke clům na dovoz aut do USA. Předloni tam slovenský Volkswagen vyvezl pětinu své produkce.

Slovenská továrna Volkswagenu, která je s 12.500 pracovníky největším soukromým zaměstnavatelem v zemi, loni smontovala 341.111 vozidel. Meziročně to představuje nárůst o 3,7 procenta. Modely SUV loni tvořily 64 procent produkce závodu.

Prezident ZAP Matušek nepředpokládá, že by automobilky bezprostředně po zavedení amerických cel ohlašovaly přesun produkce do USA. „K tomu, aby se někde investovalo, je důležitým předpokladem předvídatelnost prostředí, a to se týká také Ameriky. Za podmínek, že se každý týden, každý den něco mění, o tom nikdo vážně neuvažuje,“ řekl Matušek novinářům.

Podle Matušeka na cla obecně doplatí zákazníci, jako první pocítí rozhodnutí americké vlády američtí spotřebitelé. Řekl, že krok Spojených států ovlivní slovenský automobilový průmysl v případě, že zákazníci nepřijmou novou cenu vozidel zvýšenou o clo.

Podíl.
Exit mobile version