Aktualizace: 27.01.2024 04:21

Washington – Spojené státy v noci na dnešek znovu zaútočily na postavení rebelů v Jemenu a zničily při tom další raketu povstalců, kteří od listopadu ostřelují lodě v Rudém moři a okolí. Húsíové předtím v pátek zasáhli loď Marlin Luanda v Adenském zálivu, která poté začala hořet. Na X o tom informovalo regionální velitelství americké armády CENTCOM.

Proti povstalecké raketě, která představovala „bezprostřední nebezpečí“ pro plavidla v Rudém moři, americká armáda zakročila kolem 3:45 místního času (1:45 SEČ).

Páteční útok rebelů zasáhl kolem 19:45 místního času (17:45 SEČ) ropný tanker Marlin Luanda plující pod vlajkou Marshallových ostrovů. Plavidlo, na jehož palubě nebyl nikdo zraněn, bylo poškozeno a nyní se mu dostává pomoci od lodě amerického námořnictva USS Carney a dalších plavidel.

Šíitští povstalci, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, od listopadu útočí na komerční plavidla v oblasti. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.

Spojené státy na útoky opakovaně reagovaly použitím síly, zcela zastavit útoky vůči plavidlům se jim však stále nepodařilo.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.