Spojenými státy se ve velkém šíří šikana politických a názorových protivníků. Stěžují si na ni veřejně činní liberálové i konzervativci. V rozdělené americké společnosti se podle nich hojně vyskytuje takzvaný swatting, pojmenovaný po policejní zásahové jednotce swat. Jde o falešné nahlášení výbušniny či třeba vraždy, avšak s všudypřítomnými zbraněmi nebo s přehnanou reakcí policistů může skončit špatně. Situace je natolik vážná, že se jí zabývá už i Bílý dům.

V posledních týdnech si na swatting stěžují především protrumpovští a konzervativní influenceři a podcasteři. S dlouhými zbraněmi policisté po hlášení střelby hledali vraha například u konzervativního křesťanského komentátora Larryho Tauntona. Ve dvě hodiny ráno uprostřed března se pak bezpečnostní složky po nahlášeném údajném zabití vypravily do domu pravicového influencera Matta Van Swola. První policista dorazil s tasenou zbraní, při konfrontaci s vrahem připraven střílet. Swol poté na síti X hovořil o „domácím terorismu“.

Střet se zločinci je totiž pro americkou policii běžný, přestřelky zažívají prakticky denně. Může se proto stát, že vystřelí při prvním kontaktu s nicnetušícím rozespalým majitelem domu, který neuposlechne jejich první pokyny. V minulosti už několikrát podobná situace skončila zraněními i smrtí.

Vyšší tresty

Rychle rostoucí počet případů swattingu napříč celou zemí tak už vyšetřuje FBI a zákonodárné sbory jednotlivých států za ně navyšují tresty. Například v Indianě se má pobyt za mřížemi za falešně nahlášený zločin zvýšit z šesti na dvanáct měsíců. „Chceme lidi odradit, aby to vůbec nedělali,“ zdůvodnil člen Sněmovny reprezentantů státu Indiana Andrew Ireland.

Veřejně známí konzervativci jsou nyní rovněž vyzýváni, aby ve svém zájmu dopředu kontaktovali bezpečnostní složky a nahlásili, že by se mohli stát obětí fenoménu. Policisté by pak s tím měli počítat a na těchto adresách nesahat hned po zbraních.

Podíl.
Exit mobile version