Spojené státy se snaží po tragické události ve Washingtonu z minulé středy zabránit další letecké nehodě. Úřady chystají modernizaci řízení letového provozu včetně personálního posílení dispečerů. Příčinu srážky zatím vyšetřovatelé oficiálně neurčili. Zveřejnili pouze to, že helikoptéra měla vypnutý sledovací systém a letěla výš, než měla.
Technici už vyzvedli z řeky Potomac trosky vrtulníku, který se srazil s dopravním letounem. Při největším leteckém neštěstí ve Spojených státech od teroristických útoků z 11. září 2001 zemřelo všech 67 lidí na palubě obou strojů.
Washingtonské letište Ronalda Reagana od minulého týdne funguje v omezeném režimu, dvě vzletové dráhy zůstávají uzavřené. Pro let vrtulníků v blízkosti letiště platí nejméně do konce února přísná omezení.
Vyšetřovatelé prověřují každý detail, včetně toho, jestli členové posádky vrtulníku mohli letadlo vidět. „Na záznamu z černé skříňky není řečeno, že by neměli nasazeny brýle pro noční vidění. Není tam o tom zmínka. Znamená to tedy, že je nasazené měli,“ konstatovala ředitelka Národního úřadu pro bezpečnost dopravy USA Jennifer Homendyová.
Vojenské vrtulníky od roku 2018 nemusí mít při cvičných letech zapnutý systém ADS-B, který civilním letovým dispečerům přesně ukazuje jejich polohu. Armádní Blackhawk se podle vyšetřovatelů pohyboval o více než třicet metrů výš, než měl.
Už teď je jisté, že nehoda změní v USA zažitou praxi v letovém provozu. Prezident Donald Trump slibuje, že na to osobně dohlédne. „Měli jsme mít lepší zabezpečení. Měli jsme mít lepší technologie. Nemáme je. Naše vybavení je zastaralé,“ poznamenal šéf Bílého domu.
Víc dispečerů na směně
Úřady už přijímají první opatření. Kupříkladu letovým dispečerům umožní zůstat v zaměstnání i po dosažení věku 56 let, kdy museli podle zákona skončit, aby personálně posílily všechny směny. Ukazuje se totiž, že při tragédii mohl roli sehrát i podstav na řízení provozu vytíženého Reaganova letiště.
„Po modernizaci řízení letového provozu budeme všichni ve větším bezpečí. Je to správné. Z nehody se ale musíme poučit víc. Požádal jsem Federální leteckou správu, aby prověřila všechny trasy pro vrtulníky,“ uvedl republikánský senátor Ted Cruz.
Důkladným přezkoumáním už teď procházejí všechna velká americká letiště, kde se kromě letadel často pohybují také vrtulníky, aby se zabránilo tragédiím podobným těm z minulé středy.