Spojené státy neodloží zavedení zvýšených cel, která začnou podle plánů prezidenta Donalda Trumpa platit ve středu 9. dubna, uvedl podle agentury Reuters ministr obchodu Howard Lutnick. Podle něj cla budou platit nejméně dny či týdny. Zvýšená cla se týkají také států Evropské unie (EU) včetně Česka či asijských států. Některé z nich zřejmě odvetná cla nezavedou.
Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen některých vybraných zemí, mezi nimiž je i EU. Na dovoz z Unie podle plánu ohlášeného Trumpem budou USA uplatňovat dvacetiprocentní clo.
„Není tu žádný odklad. Budou určitě platit dny a týdny,“ odpověděl Lutnick na otázku stanice CBS News, zda administrativa zavedení zvýšených cel ještě do středy nepřehodnotí. „(Trump) to oznámil a nežertoval,“ dodal Lutnick.
Šéf americké Národní ekonomické rady, poradního orgánu amerického prezidenta, Kevin Hassett v neděli řekl, že po oznámení cel se na Bílý dům obrátili zástupci více než padesáti zahraničních zemí se žádostí o jednání k nastavení obchodních vztahů s USA.
Trump tvrdí, že cla pomohou do USA navrátit výrobu, která se v uplynulých letech přesunula do zahraničí, a růstu pracovních příležitostí. Ekonomové se však obávají růstu inflace i poklesu výkonu hospodářství. Negativně na středeční oznámení o zavedení cel reagovaly akciové trhy v USA i v Evropě.
Některé asijské země zřejmě odvetná cla nezavedou
Odvetná cla na Spojené státy zároveň zřejmě nezavedou některé asijské země a zaměří se na vyjednávání s Trumpovou administrativou. Tarify na americké dovozy vyloučil například Tchaj-wan, jeho firmy ve Spojených státech provedou již slíbené investice, oznámil podle Reuters tamní prezident Laj Čching-te.
Na zboží z ostrovního státu, pro který jsou USA hlavním mezinárodním partnerem a garantem bezpečnosti, Trump nařídil uvalit cla ve výši 32 procent. Tchajwanští představitelé doufají, že se jim podaří dojednat snížení. „Jednání mohou začít s (nabídkou) nulových cel mezi Tchaj-wanem a Spojenými státy,“ uvedl tchajwanský prezident. Nová americká cla se nebudou týkat polovodičů, což je jedno z hlavních exportních zboží z Tchaj-wanu.
Odvetná cla pravděpodobně nezavede ani Indie, řekli nejmenovaní indičtí představitelé agentuře Reuters. I oni doufají v jednání s americkou administrativou, která nařídila uvalit na import z Indie tarify ve výši 26 procent. Jednat s Trumpem podle oficiálního vyjádření představitelů chce i Indonésie, která rovněž zatím na cla neodpoví.
Vietnam požádal Spojené státy o odklad 45 dní v uplatňování nového tarifu, uvedla agentura AFP, která se seznámila s dopisem, který zaslal vietnamský prezident To Lam do Washingtonu. Vietnam chce podle prezidenta s USA jednat a dosáhnout dohody co nejdříve. Podle agentury Bloomberg Vietnam nabízí Spojeným státům, že zruší veškerá svá cla na americké zboží. Trump nařídil, aby se z vietnamského dovozu začalo odvádět clo ve výši 46 procent.
Pro odvetu se naopak rozhodla Čína. Ta v pátek oznámila, že její cla budou mít stejnou sazbu jako americká, tedy 34 procent. Čína je po USA druhou největší světovou ekonomikou a také jedním z největších globálních soupeřů a konkurentů Spojených států.