Komerční prezentace Aktual.: 23.12.2024 13:15

Washington/Nuuk/Kodaň – Nově zvolený americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že USA by měly z důvodů národní bezpečnosti usilovat o získání kontroly nad Grónskem. Je to poslední z řady kontroverzních zahraničněpolitických výroků Trumpa na adresu spojeneckých zemí, píše americké vydání magazínu Forbes.

Německý týdeník Die Zeit informoval o rozhorčené reakci dánských představitelů i grónských autonomních úřadů, které Trumpův požadavek rovněž okamžitě odmítly. Je „naprosto nepřijatelné, aby od takzvaného spojence přicházely hrozby převzetí kontroly nad naším územím,“ napsal dánský konzervativní politik Rasmus Jarlov na síti X.

„Pro účely národní bezpečnosti a svobody na celém světě se Spojené státy americké domnívají, že vlastnictví a kontrola Grónska je naprostou nutností,“ napsal Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social, ve kterém zároveň informoval, že určil Kena Howeryho jako nového velvyslance v Dánsku.

Po amerických prezidentských volbách letos v listopadu sdílel republikánský kongresman Mike Collins na síti X mapu Spojených států, která zahrnovala Grónsko jako americké území. Nazval ji „Projekt 2029“.

Zájem o koupi dánského autonomního území vyslovil Trump už v roce 2019 v rámci svého prvního prezidentství, což vedlo k diplomatické roztržce s Dánskem. Dánská premiérka Mette Frederiksenová následně označila jeho spekulace za absurdní a vzkázala tehdy Trumpovi, že Grónsko není na prodej.

USA se od roku 1867 opakovaně pokoušely dánský ostrov koupit. Od roku 1951 zde platí smlouva se Spojenými státy, která umožňuje provoz vojenských základen a průzkum nerostných zdrojů, píše Die Zeit. Integrální součástí Dánského království se samosprávou ve vnitřních záležitostech je Grónsko od 1. května 1979.

O víkendu Donald Trump naznačil, že pokud Panama nebude Panamský průplav spravovat přijatelným způsobem, mohl by požadovat předání správy nad vodní cestou Spojeným státům. Středoamerická země vybírá podle něj nadměrné poplatky za využívání kanálu. Podle agentury Reuters šlo o mimořádně vzácný případ, kdy vrcholný americký politik varoval, že by mohl na suverénní zemi tlačit, aby předala část svého území.

Podíl.
Exit mobile version