
Aktual.: 19.04.2025 19:37
Řím – V Římě skončilo druhé kolo zprostředkovaných americko-íránských rozhovorů o íránském jaderném programu. Za Spojené státy jednal zvláštní vyslanec Bílého domu pro Blízký východ Steve Witkoff, za Írán ministr zahraničí Abbás Arakčí, role prostředníka se opět ujala ománská diplomacie. Arakčí jednání označil za konstruktivní a užitečné a řekl, že nyní budou sestaveny expertní týmy, které příští týden začnou připravovat rámec možné jaderné dohody. Třetí kolo jednání se pak uskuteční příští sobotu opět v Ománu. Informovaly o tom tiskové agentury.
Západní země včetně USA dlouhodobě obviňují Írán, že cílem jeho jaderného programu je získat atomové zbraně. Teherán to důsledně odmítá a tvrdí, že jeho jaderný program je určen výhradně pro civilní účely. Americký prezident Donald Trump opakovaně hrozí Íránu použitím vojenské síly, pokud se nepodaří rychle dosáhnout nové dohody.
Arakčí přijel do Říma dnes brzy ráno a setkal se nejprve s italským ministrem zahraničí Antoniem Tajanim. Nepřímé rozhovory mezi Arákčím a Witkoffem pak trvaly téměř čtyři hodiny a konaly se v oddělených místnostech, mezi nimiž předával zprávy ománský ministr zahraničí Badr Busajdí, píší agentury.
Arakčí po jednání v íránské státní televizi řekl, že rozhovory byly užitečné a nesly se v konstruktivní atmosféře. „Podařilo se nám dosáhnout určitého pokroku v řadě principů a cílů a nakonec jsme dospěli k lepšímu porozumění,“ řekl. „Dohodli jsme se, že rozhovory budou pokračovat a přejdou do další fáze, kdy ve středu v Ománu začnou jednání na úrovni expertů. Odborníci budou mít možnost začít navrhovat rámec (jaderné) dohody,“ doplnil.
Vrcholní vyjednavači se pak znovu sejdou příští sobotu v Ománu, aby „vyhodnotili práci odborníků a posoudili, nakolik se shoduje se zásadami potenciální dohody“, uvedl šéf íránské diplomacie. „Nemůžeme s jistotou říci, že jsme optimisty. Jednáme velmi opatrně. Není však ani důvod být přílišnými pesimisty,“ dodal, a prakticky tak zopakoval slova íránského duchovního vůdce Alího Chameneího z tohoto týdne.
Americká strana se k výsledkům dnešního jednání zatím nevyjádřila. Trump v pátek novinářům řekl: „Jsem velmi jednoduše pro to znemožnit Íránu, aby měl jadernou zbraň. Nemohou mít jadernou zbraň. Chci, aby Írán byl skvělý, prosperující a úžasný.“
Busajdí na síti X napsal, že rozhovory nabírají spád a že nyní je možné i to, co se mohlo dříve jevit jako nepravděpodobné. Ománské ministerstvo zahraničí v jiném příspěvku na X uvedlo, že se obě strany dohodly na pokračování rozhovorů s cílem dosáhnout dohody, která zajistí, že Írán zůstane zcela bez jaderných zbraní i bez mezinárodních sankcí a zároveň si udrží schopnost rozvíjet jadernou energii pro mírové účely.
Nejmenovaný íránský činitel předtím agentuře Reuters řekl, že Írán minulý týden sdělil Spojeným státům, že je připraven přistoupit na částečné limity na obohacování uranu, ale potřebuje spolehlivé záruky od prezidenta Donalda Trumpa, že od jaderné dohody znovu neodstoupí. Podle zdroje Teherán nepřistoupí na odstranění svých centrifug na obohacování uranu, nebude souhlasit s úplným zastavením obohacování uranu ani se snížením obohacování na úroveň pod limitem stanoveným v dohodě z roku 2015. Zároveň Teherán podle zdroje nebude vyjednávat o svém raketovém programu, protože tato otázka je mimo rámec jaderné dohody.
Trump od původní dohody odstoupil v roce 2018, načež Írán začal obohacovat uran na úroveň, která ho podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Írán je ohledně svého jaderného programu pod dlouhodobým tlakem ze strany Spojených států, a to včetně výhrůžek vojenským zásahem.