
Komerční prezentace Aktual.: 2.04.2025 00:14
Brno – Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení vládního nastavení dotací zemědělcům. Současná úprava podle návrhu při rozdělování přímých plateb znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva. Naopak zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Návrh podala skupina opozičních poslanců, za které jednala Alena Schillerová (ANO), s podporou některých zemědělských podniků a organizací.
Návrh směřuje zejména proti paragrafu v nařízení vlády o stanovení podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům, který upravuje doplňkovou redistributivní podporu příjmu pro udržitelnost. Paragraf říká, že podporu lze poskytnout na výměru nejvýše 150 hektarů zemědělské půdy. Na sdružené zemědělské podnikatele se limit uplatní jako na jeden celek.
Podle opozičních poslanců nastavení plateb zvýhodňuje malé, samostatné zemědělce na úkor družstev a podniků. „S ohledem na likvidační dopady změn v přímé podpoře bude pro některé zemědělce nemožné ve sdružení dále setrvávat a budou přinuceni právnické osoby zrušit a podnikat nadále pouze samostatně,“ stojí v návrhu.
Poslanci dále navrhli zrušit jeden bod ze Strategického plánu Společné zemědělské politiky na období 2023-2027. Určuje, že na doplňkovou redistributivní podporu půjde 23 procent z celkového objemu přímých plateb.
Ústav zemědělské ekonomiky loni představil analýzu redistributivní platby, ze které vyplynulo, že počet žadatelů s výměrou 100 až 150 hektarů se meziročně zvýšil o 24 procent na 1800. Agrární komora ČR uváděla, že podniky se začaly účelově dělit, aby na podporu dosáhly i vícekrát. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve řekl, že platba narovnala podmínky malých farmářů.