Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.

Za první týden prázdnin podle Smejkala napočítali vodní záchranáři více zásahů než za stejné období minulý rok. „Za první týden jsme měli téměř 250 zásahů, více než vloni,“ uvádí.

Na Slapech začala pro VZS ČČK sezona od června. A do 10. července už napočítali vodní záchranáři polovinu loňského počtu výjezdů. „Jsme hodně vytížení. S každým rokem přibývá počet případů asi o 18 procent. Loni jsme měli 180 výjezdů za celou sezonu, teď už jich máme osmdesát až devadesát,“ říká předseda spolku Vodní záchranné služby ČČK Praha 6 Daniel Vičan.

Podle údajů VZS ČČK přibývá i těch nejvážnějších případů. „Letošní zásahy souvisejí s těžkými případy, řešili jsme bezvědomí, traumata i pády. Bohužel máme už i dva případy utonutí, což je vzhledem k loňským třem za celou sezonu výrazně nadprůměrné,“ upozorňuje Vičan.

Desítky výjezdů už hlásí také Nové Mlýny i západočeské Hracholusky, kde loni evidovali rekordních 130 případů. Letos tu mají vodní záchranáři už třicet sedm výjezdů. „Jednalo se zejména o prekolapsové stavy, kdy je na vině dehydratace či vyšší tlak. Jednou jsme řešili i krvácení a zlomeninu,“ uvádí mluvčí plzeňské VZS ČČK Tomáš Kopáček.

Děti s paddleboardy

Zvláštní pozornost vodních záchranářů letos poutají děti s paddleboardy. „Děti často vyráží s paddleboardem na přehradu bez vest. Náhlá změna počasí je dokáže spolehlivě odvézt pryč, bez možnosti se vrátit. Při pádu dítěte, které nemá připevněný paddleboard k noze, nastává velmi vážný problém,“ varuje Smejkal.

Vodní záchranáři radí využívat prvek zvaný leash, neboli vodítko. „Má být přivázáno ke kotníku. Nejhorší je, když se náhle zvedne vítr, lovíme potom děti až někde u skal,“ popisuje prezident VZS ČČK.

Například na Slapech podle vodních záchranářů lidé často pádlují i v plaveckých zónách. „Problém s paddleboardy je letos takový, že jich je tolik, až hrozí nebezpečí i dalším osobám v zónách pro plavce. Tam přitom paddleboardy vůbec nepatří, jsou totiž považovány za plavidla. To ale dětem nevysvětlíte,“ uvedl Vičan.

Právě na děti míří i letošní kampaň Vodní záchranné služby Českého červeného kříže s názvem „Dávejte na ně pozor!“ v České televizi. „Cílem je ukázat, vyzvat a také edukovat veřejnost k tomu, jak se mají bezpečně chovat u vody při vodních radovánkách,“ potvrzuje vedoucí komunikace a korporátního partnerství České televize Jana Mrákotová.

Největší rizika u vody

Největší rizika u vody podle vodních záchranářů představuje přeceňování sil, například při náhlých změnách počasí. Smejkal upozorňuje také na nebezpečí spojené s nadměrnou konzumací alkoholu. Alkohol se podle něj podílí v Česku na 38 procentech všech případů utonutí, v Evropské unii průměrně na 20 procentech.

Záchranáři upozorňují také na množství úrazů po skocích do vody. „Každý rok skončí patnáct až dvacet lidí, převážně mladých, s vážným poraněním páteře a na vozíku. Týká se to jak přírodních koupališť, tak i domácích bazénů,“ uvádí prezident VZS ČČK.

Deset rad, jak nebezpečí úrazu předcházet, mají vodní záchranáři i na webu www.vzs.cz. „Učit děti plavat, vybavit je vhodnými sebezáchrannými prostředky. Zabezpečit bazény proti pádu, nebo aby do nich mohlo dítě samo vlézt,“ radí Smejkal.

Podíl.