
Komerční prezentace Aktual.: 10.07.2025 13:29
Praha – Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) řešil minulý rok 56 únosů dětí ze zahraničí do Česka či z ČR do ciziny. Rodičovských sporů v posledních letech přibývá. Na tiskové konferenci to řekl ředitel úřadu Zdeněk Kapitán. Podle něj se daří vyřešit smírem zhruba polovinu kauz. Ve zbytku je řešení vynucené soudním rozhodnutí. V posledních třech letech se nestal případ, kdy by se po verdiktu děti násilně odebraly, dodal šéf úřadu. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) doporučil při cestách jednoho z rodičů, prarodičů či známých s dětmi do ciziny mít s sebou souhlas druhého rodiče či obou rodičů, zabrání se tak případnému vyšetřování a zdržením.
„Mezinárodní únosy patří mezi nejzásadnější a nejbolestivější rodičovské spory. Zanechávají v životě dětí největší stopu,“ uvedl Kapitán. Podle něj výzkumy ukazují, že se děti velmi často pak obviňují a považují se za příčinu únosu. „Je to smutný výsledek. Není to pravda. Iniciátory jsou dospělí,“ zdůraznil šéf ÚMPOD.
Letos v prvním pololetí ÚMPOD řešil 18 únosů dětí z Česka do ciziny a pět ze zahraničí do ČR. Loni bylo únosů z Česka do ciziny 37 a ze zahraničí 19. V předminulém roce bylo unesených dětí do ciziny 37 a z ciziny 18. V roce 2022 bylo kauz celkem 46 – 31 do zahraničí a 16 do ČR. V covidových letech 2021 a 2020 se pracovníci úřadu zabývali celkem 31 a 43 případy, tehdy úřady fungovaly omezeně a byly určitou dobu zavřené i hranice.
„Z dlouhodobého hlediska přibližně polovinu případů se nám podaří vyřešit nějakou formou dohody mezi rodiči,“ uvedl Kapitán. Podle něj pracovníci využívají vyjednávací techniky i mediaci. Zapojují se do řešení také děti, a to většinou od šesti let. Ty nejmladší své názory sdělují třeba při hře.
Ve druhé polovině kauz rozhodne soud. Většinou podle Kapitána nařídí vrácení dítěte do státu, kde má obvyklé bydliště. Lidé buď dobrovolně soudní verdikt naplní, nebo následuje nucené odebrání dítěte. „Poslední tři roky k němu nedošlo,“ upřesnil šéf úřadu. Dodal, že soud má podle unijních pravidel rozhodnout do šesti týdnů, odvolací soud také do šesti týdnů, do dalších šesti týdnů se dítě vrací do země svého obvyklého pobytu. K rychlému navracení dětí se v takzvané Haagské úmluvě zavázalo 106 zemí včetně ČR, podotkl Kapitán.
Podle něj české zastupitelské úřady v cizině řeší ročně desítky případů, kdy samotný rodič či prarodiče museli v zahraničí tamním úřadům objasňovat, že děti neunesli. Výslechy trvaly i několik hodin přesto, že lidé měli s sebou zpáteční letenky či poukaz na dovolenou.
„Apelujeme na všechny cestující rodiče i jiné příbuzné. Když děti někdo bere na dovolenou – v okamžiku, kdy u dětí není nikdo z rodičů, apelujeme, aby prarodič či jiný příbuzný měl s sebou souhlas obou rodičů či toho rodiče, který tam chybí,“ řekl ministr. Použít je možné formulář. Jurečka doporučil podpisy nechat ověřit.
K dispozici je krizová linka úřadu +420 731 654 877. Informace o pravidlech cestování jsou na webu ÚMPOD, fungují i dětské stránky.