Aktualizace: 26.01.2024 18:12

Ženeva/Gaza – Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) dal výpověď svým zaměstnancům, kteří se podle Izraele podíleli na teroristickém útoku na jihu Izraele ze 7. října. Oznámil to dnes šéf UNRWA Philippe Lazzarini s tím, že úřad tvrzení Tel Avivu prověří. K ukončení pracovních smluv dotyčných osob přistoupil, aby byl i nadále schopný poskytovat humanitární pomoc v Pásmu Gazy. Do prošetření podezření USA pozastavují další poskytování prostředků úřadu, uvedla podle agentury Reuters americká diplomacie.

UNRWA neupřesnil počet zaměstnanců a spolupracovníků, se kterými ukončil smlouvy. Nezveřejnil ani, jak se podle izraelských úřadů tito lidé podíleli na útoku bojovníků hnutí Hamás ze 7. října, při němž na jihu Izraele zemřelo na 1200 osob. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že podezření čelí 12 zaměstnanců úřadu.

„Rozhodl jsem se okamžitě ukončit smlouvy s těmito členy personálu a zahájit vyšetřování, aby se bez prodlevy ukázala pravda,“ uvedl v prohlášení Lazzarini.

„Americké ministerstvo zahraničí dočasně pozastavilo další financování UNRWA, zatímco prošetřujeme tato podezření,“ řekl mluvčí americké diplomacie Matthew Miller. Aktivity UNRWA jsou financovány příspěvky států. Největšími dárci byly v roce 2022 USA, Německo a Evropská unie.

Své velké znepokojení vyjádřila i unijní diplomacie a Evropská komise. Zásahy do financování ale EU zatím neoznámila. „Komise vyhodnotí další kroky a vezme si ponaučení na základě úplného a vyčerpávajícího vyšetřování,“ uvedla Evropská komise.

O izraelských tvrzeních byl informován i generální tajemník OSN António Guterres, píše agentura Reuters. Podle prohlášení jeho mluvčího musí UNRWA zahájit „naléhavé, úplné a nezávislé prošetření“.

„UNRWA opakuje své co nejsilnější odsouzení hrozných útoků ze 7. října a vyzývá k okamžitému a nepodmíněnému propuštění všech izraelských rukojmích,“ uvedl dále Lazzarini. Během útoků ozbrojenci Hamásu, který EU či USA pokládají za teroristickou organizaci, a dalších radikálních organizací zavlekli do Pásma Gazy přes dvě stovky lidí. Část rukojmích však mezi tím byla propuštěna či osvobozena a další zřejmě během věznění zemřeli.

Již dříve izraelští představitelé včetně premiéra Benjamina Netanjahua kritizovali UNRWA za to, že podle nich šíří protiizraelské nálady. To úřad odmítl.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes odmítl čtvrteční kritiku izraelské velvyslankyně při OSN v Ženevě Meirav Eilonové Šaharové. Podle ní se WHO spikla s hnutím Hamás, jelikož organizace OSN mlčí k tomu a zavírá oči nad tím, že palestinské hnutí používá nemocnice pro vojenské účely. „Taková falešná tvrzení jsou zhoubná a mohou ohrozit náš personál, který nasazuje životy při pomoci zranitelným lidem,“ uvedl šéf WHO.

UNRWA má klíčovou roli v distribuci humanitární pomoci v Pásmu Gazy. V jeho areálech se také nachází uprchlíci, kteří kvůli bojům opustili své domovy.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.