Aktual.: 3.01.2025 13:02
Washington – Úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA se chystá na ukončení své činnosti v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu. Píše to deník The New York Times s odkazem na představitele OSN. Půjde o důsledek dvou izraelských zákonů, které zakazují izraelským úřadům udržovat kontakty s UNRWA. Zákony nabudou účinnosti na konci ledna, napsal dnes server The Times of Israel.
Zákony přímo nezakazují UNRWA, aby působil v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu. Ovšem zákaz udržování kontaktů s izraelskými úřady a armádou podle představitelů úřadu OSN prakticky znemožňuje operace na daných územích. „Když nemůžeme denně sdílet informace s izraelskými úřady, tak životy našeho personálu jsou v ohrožení,“ uvedla představitelka UNRWA Louise Wateridgeová. Podle ní během bojů, které začaly v říjnu předloňského roku, zahynulo na 250 pracovníků UNRWA.
Zákony izraelský parlament schválil na konci října. Izraelská vláda dlouhodobě kritizuje úřad OSN za to, že zaměstnává členy teroristického hnutí Hamás a že s hnutím, které představovalo vládní strukturu v Pásmu Gazy, udržuje vztahy. UNRWA tvrdí, že posílil mechanismy, aby zaručil svou neutralitu.
Schválené zákony by podle dřívějších informací měly začít platit 90 dnů po jejich oznámení OSN, což se stalo na začátku listopadu. Do praxe by tedy podle propočtů serveru The Times of Israel měly být uvedeny na konci ledna.
Činnost UNRWA v Pásmu Gazy bude obtížné nahradit kvůli rozsahu poskytované pomoci. Vedle distribuce potravin se UNRWA zabývá také provozem škol a úkrytů, svozem odpadu či distribucí paliva. Podle deníku The New York Times v Pásmu Gazy stále působí na 5000 pracovníků UNRWA. Po schválení zákonů Izrael čelil kritice ze zahraničí kvůli obavám o organizaci humanitární pomoci pro civilní obyvatelstvo, které je silně postižené boji i omezeními ze strany izraelských úřadů.