Komerční prezentace Aktual.: 2.02.2025 09:33

Brusel – Prezidenti a premiéři členských států Evropské unie budou v pondělí na neformálním summitu v bruselském paláci Egmont jednat o evropské obraně a posílení unijních obranných schopností v reakci na aktuální bezpečnostní hrozby. Jednání, které se má uskutečnit za co nejmenší přítomnosti médií, svolal předseda unijních summitů António Costa a zúčastní se ho i generální tajemník NATO Mark Rutte a britský premiér Keir Starmer. Půjde přitom o vůbec první podobné setkání unijních vůdců zaměřené na téma obrany, rovněž i první summit po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a také první podobnou schůzku s britským premiérem od odchodu Británie z EU před pěti lety. Česko bude na jednání zastupovat premiér Petr Fiala.

„Věřím, že sdílíme podobné hodnocení hrozeb, kterým Evropa čelí. Ruská agrese proti Ukrajině přivedla zpět na náš kontinent válku vysoké intenzity. Tato agrese porušuje základní principy mezinárodního práva a ohrožuje evropskou bezpečnost, spolu s hybridními a kybernetickými útoky na členské státy a jejich ekonomiky a společnosti,“ napsal předseda Evropské rady ve zvacím dopise pro unijní vůdce. „Mír v Evropě závisí na tom, zda Ukrajina získá komplexní, spravedlivý a trvalý mír,“ dodal a zmínil i situaci na Blízkém východě.

Evropa by měla být odolnějším a spolehlivějším aktérem v oblasti bezpečnosti a obrany a stát se tak i silnějším transatlantickým partnerem. Diskuze by podle Costy měla vycházet ze dvou zásad. První je, že Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou vlastní obranu a druhou pak, že státy EU mají společný zájem na tom více spolupracovat, právě pokud jde o obranný průmysl.

„Členské státy budou vždy odpovědné za své ozbrojené síly. Zároveň je v našem společném zájmu úžeji spolupracovat na evropské úrovni, abychom maximalizovali úspory z rozsahu a snížili náklady, zaručili interoperabilitu, zajistili stabilní a dlouhodobou poptávku – a tím i větší předvídatelnost pro náš průmysl – a zabránili duplicitám,“ napsal předseda unijních summitů.

Unijní prezidenti a premiéři by se tak měli zaměřit zejména na tři oblasti – na rozvoj evropských obranných schopností, dále pak na financování evropské obrany, včetně mobilizace soukromých prostředků a otázek, jak nejlépe využívat rozpočet EU, a rovněž na posílení a prohloubení partnerství s evropskými partnery z NATO i mimo Evropskou unii.

Vzhledem k tomu, že jde o schůzku neformální, nebudou z ní žádné písemné závěry či deklarace a předseda Evropské rady si tak od ní slibuje nerušenou a mnohem otevřenější diskuzi lídrů, ze které by měla vzejít vodítka pro další kroky. Jednání se bude účastnit i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.

Právě Kallasová nyní společně s eurokomisařem pro obranu Andriusem Kubiliusem pracuje na vypracování takzvané Bílé knihy o budoucnosti evropské obrany, která by měla být zveřejněna nejspíš ke konci března či na začátku dubna.

Jednání začne dopoledne debatou s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou, následně bude prezidenty a premiéry sedmadvacítky čekat první debata na téma zejména vztahů se Spojenými státy, po ní je v plánu pracovní oběd s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Odpoledne pak unijní lídry čeká další diskuze na téma evropské obrany a od 19:00 pracovní večeře s britským premiérem Keirem Starmerem. „Spojené království je klíčovým partnerem Evropské unie, zejména v oblasti obrany. Očekávám, že se diskuse zaměří právě na tento rozměr našich vztahů,“ poznamenal k tomu předseda Evropské rady.

V dohledné době, nejspíš v květnu, by se pak měl konat summit Evropské unie a Británie. Zatím není rozhodnuto, zda v Bruselu či v Londýně. Evropská obrana by měla být tématem i červnového pravidelného summitu EU, který je v plánu na 26. a 27. června.

Podíl.
Exit mobile version