Komerční prezentace Aktual.: 10.10.2024 11:16

New York – Každá osmá dívka zažila před 18. rokem věku znásilnění či sexuální útok. Podobným činům byl vystaven také zhruba každý jedenáctý chlapec, uvedl ve středu Dětský fond OSN (UNICEF). Většina sexuálního násilí v nezletilosti je páchána na adolescentech ve věku 14 až 17 let, upřesnil UNICEF s tím, že tato zjištění ukazují naléhavou potřebu celosvětové akce.

Znásilnění či sexuální útok zažilo více než 370 milionů žijících dívek a žen. Číslo ale vzroste na 650 milionů, pokud jsou zahrnuty i „nekontaktní“ formy sexuálního násilí, například zneužívání na internetu nebo slovní násilí. S nějakou formou sexuálního násilí se tedy setkala každá pátá žena či dívka, uvádí UNICEF ve zprávě, kterou označuje za první celosvětový přehled o této problematice.

„Rozsah tohoto porušování lidských práv je ohromující a je obtížné ho cele obsáhnout kvůli stigmatům, obtížím v měření a omezenému vynaložení úsilí na sběr dat,“ konstatuje organizace, která se zabývá ochranou a zlepšováním životních podmínek dětí a podporou jejich všestranného rozvoje.

UNICEF zprávu vydal před první Světovou ministerskou konferencí o ukončení násilí vůči dětem, která se uskuteční příští měsíc v Kolumbii. Zjištění podle organizace zdůrazňují naléhavou potřebu zvýšeného celosvětového úsilí, včetně posílení zákonů a pomoci dětem rozpoznat a hlásit sexuální násilí.

UNICEF uvedl, že sexuální násilí nezná geografické, kulturní a hospodářské hranice, ale nejvíce obětí, na 79 milionů dívek a žen, tedy 22 procent všech žen a dívek v regionu, připadá na subsaharskou Afriku. Následuje východní a jihovýchodní Asie se 75 miliony obětí, což je osm procent tamních dívek a žen, střední a jižní Asie s odhadovanými 73 miliony obětí (devět procent), Evropa a Severní Amerika (68 milionů, 14 procent), Latinská Amerika a Karibik (45 milionů, 18 procent) a severní Afrika a západní Asie (29 milionů, 15 procent). Oceánie s šesti miliony obětí má největší podíl obětí mezi tamními ženami a dívkami, 34 procent.

Riziko roste při existenci takových faktorů, jako jsou slabé instituce nebo velký počet uprchlíků, upozorňuje zpráva. Výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russellová označila sexuální násilí páchané na dětech za „skvrnu na našem morálním svědomí“. „Způsobuje hluboké a trvalé trauma, spáchané často někým, koho dítě zná a důvěřuje mu, na místech, kde by se měly cítit v bezpečí,“ dodala Russellová.

Podle UNICEF se většina sexuálního násilí na dětech odehrává během jejich dospívání, kdy je jim 14 až 17 let, a děti, které mu čelily, mají vyšší riziko sexuálně přenosných chorob či duševních problémů. „Dopad se ještě zhoršuje, když děti odkládají prozrazení svých zkušeností… nebo drží zneužívání zcela v tajnosti,“ upozornil UNICEF.

 

Podíl.
Exit mobile version