Aktualizace: 16.02.2024 14:09

Kyjev – Ukrajinské jednotky se kvůli zachování životů vojáků stáhly z opevněné pozice na jihovýchodě Avdijivky, uvedl dnes velitel uskupení ukrajinských sil, generál Oleksandr Tarnavskyj podle webu deníku Ukrajinska pravda. Avdijivka ležící nedaleko Doněcka na východě Ukrajiny je v ohnisku tvrdých bojů už několik měsíců.

„Po mnoha měsících bojů přijalo velení rozhodnutí stáhnout se z postavení Zenit na jihovýchodním okraji Avdijivky. Zůstávali jsme na této pozici tak dlouho, dokud to umožňovalo účinně odrážet a ničit nepřítele. Rozhodnutí o stažení bylo přijato kvůli zachování personálu a zlepšení operativní situace. Obsazení těchto pozic neposkytne nepříteli strategickou výhodu a nezmění situaci v rámci avdijivské obranné operace,“ uvedl generál. Dodal, že pokračuje přeskupení vojsk, doplnění zásob munice a zaujetí nových pozic spolu s posilováním jednotek.

Již dříve se v médiích a na sociálních sítích objevily neoficiální informace, že se větší části ukrajinských sil podařilo uniknout z obklíčení na tomto místě obrany města a že Rusové na pozici vztyčili prapor ve čtvrtek večer. Server BBC News upozornil na svědectví jednoho z vojáků 110. brigády, podle kterého se z obklíčení dostala jen část sil a ústupová cesta byla poseta mrtvými.

Oficiální oznámení o stažení z celé Avdijivky dosud nezaznělo, ale zprávy z místa a prohlášení vojenských představitelů umožňují předpokládat, že se ukrajinské jednotky postupně stahují z převážně zničeného města, dodal portál.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.