Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.

Po začátku otevřené ruské invaze v únoru 2022 kulminoval příliv válečných uprchlíků do Polska, například přes hraniční přechod Medyka. Sousední zemí prošlo okolo sedmi milionů běženců. V současnosti v zemi zůstává necelý milion Ukrajinců.

Nálada vůči ukrajinským válečným uprchlíkům se v zemi začala postupně proměňovat. Z centra varšavské metropole zmizely ukrajinské vlajky vyvěšované na podporu napadené zemi. Vlajku svěsila i tamní radnice. Stát pak seškrtal finanční pomoc uprchlíkům a nyní uvažuje nad omezením čerpání přídavků na dítě či omezení přístupu ke zdravotnímu pojištění.

Většina Ukrajinců chce i přes zpřísnění pravidel zůstat

„Uprchlíci svou prací do státní pokladny generují příjmy zhruba ve výši deset až dvanáct miliard eur (přibližně 245 až 294 miliard korun). Pomoc, která je jim poskytnuta, činí asi miliardu eur (24,5 miliardy korun),“ uvedl ředitel Svazu Ukrajinců v Polsku Mirosław Skórka. Podle zástupce Svazu Ukrajinců se uprchlíkům i přes zpřísnění pravidel v zemi žije dobře a většina chce v Polsku zůstat.

Oba hlavní opoziční prezidentští kandidáti ve své rétorice hovoří o ukrajinských uprchlících v negativním světle. Kandidát strany Právo a Spravedlnost Karol Nawrocki například sdělil, že běženci z napadené země údajně dělají problémy ve frontách u lékařů. Kandidát krajně pravicové strany Konfederace Slawomir Mentzen míní, že výhrůžky Polákům smrtí či zabitím ze strany ukrajinských uprchlíků prý nejsou žádný problém.

Postoj většiny Poláků k ukrajinským přistěhovalcům však zůstává kladný. V nejnovějším průzkumu ho takto označilo 55 procent dotazovaných. Každý třetí účastník průzkumu pak letos hodnotil své vnímání Ukrajinců v Polsku jako negativní.

Podíl.
Exit mobile version