Tři roky od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu si téměř čtvrtina Čechů myslí, že stát by měl dál přijímat uprchlíky a těm dosavadním neměnit podmínky pobytu. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Na druhé straně více než pětina lidí si přeje, aby Ukrajinci Česko opustili. Podle většiny dotázaných se přitom běženci zvládli začlenit do společnosti.

Průzkum probíhal ve dnech 10. až 14. února 2025, data tak agentura Data Collect sbírala ještě před letošní Mnichovskou bezpečnostní konferencí a dalšími událostmi spojenými s vývojem situace kolem ruské války na Ukrajině, například jednáním USA a Ruska nebo kritikou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ze strany šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.

Dvě pětiny dotázaných by rády zachovaly pro Ukrajince současné podmínky, celkem 21,6 procenta Čechů ale chce, aby Praha usilovala o to, aby ze země odešli, vyplynulo mimo jiné ze sondáže pro ČT.

Úspěšná integrace

Většina lidí soudí, že uprchlíci se v tuzemsku dobře integrovali. Podle třetiny tázaných má jejich začlenění rezervy. Stát teď eviduje 280 tisíc lidí v produktivním věku s dočasnou ochranou; část jsou ženy pečující o děti.

Zaměstnání má asi 152 tisíc uprchlíků – nejčastěji ve stavebnictví, ve výrobě a v dopravě. Postupně přibývá i lékařů, kterým se podařilo projít procesem uznání vzdělání a kvalifikace. Aprobační zkoušku jich složilo přes čtyři sta.

V první polovině letošního roku budou země Evropské unie řešit pokračování institutu dočasné ochrany, jenž lidem, kteří uprchli před ruskou agresí, umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh. Zatím je v EU prodloužena do března 2026. Běženci v tuzemsku se mohou k prodloužení dočasné ochrany registrovat do 15. března.

Od začátku plnohodnotné války Česko udělilo více než 660 tisíc ochran, uvedlo v tomto týdnu ministerstvo vnitra. Humanitární dávku pobírá asi čtvrtina běženců, zejména jde o děti. Stát aktuálně hradí ubytování jen asi šesti stům osobám, sdělilo vnitro.

Podíl.
Exit mobile version