Ukrajinský parlament schválil zákon, který omezuje nezávislost dvou klíčových protikorupčních úřadů v zemi. O výsledku hlasování ohledně normy, kterou kritizuje Evropská unie, nevládní organizace i dotčené úřady, informoval poslanec Jaroslav Železňak.
Zákon předpokládá, že protikorupční agentura NABU a Speciální protikorupční prokuratura (SAP) budou podle deníku Ukrajinska pravda napříště podléhat generálnímu prokurátorovi. Dosud šlo o nezávislé úřady. Generální prokurátor Ruslan Kravčenko byl do úřadu jmenován v červnu a podle serveru Kyiv Independent je považován za loajální osobu prezidenta Volodymyra Zelenského.
Pro návrh podle poslance Železňaka hlasovalo 263 poslanců Nejvyšší rady, proti jich bylo třináct a stejný počet se hlasování zdržel. Aby norma vstoupila v platnost, musí ji ještě podepsat Zelenskyj.
„Ukrajinská protikorupční infrastruktura bude zničena“
NABU ještě před hlasováním vydala prohlášení, v němž uvedla, že zákon „fakticky zničí nezávislost“ agentury i protikorupční prokuratury. „Ukrajinská protikorupční infrastruktura budovaná od roku 2015 bude zničena,“ uvedl úřad.
Hlasování v ukrajinském parlamentu se uskutečnilo den poté, co pracovníci ukrajinské tajné služby SBU provedli více než 80 prohlídek na různých místech Ukrajiny s cílem rozkrýt možný ruský vliv v NABU. Podle médií je několik detektivů protikorupční agentury podezřelých z vlastizrady, ilegálního obchodu s Ruskem a korupčních aktivit ve prospěch oligarchů.
Podle protikorupční organizace Transparency International prohlídky ukazují, že ukrajinské úřady vyvíjejí „masivní tlak“ na ukrajinské bojovníky proti korupci.
Ředitel NABU Semen Kryvonos a šéf SAP Oleksandr Klymenko ve společném prohlášení podle stanice Suspilne vyzvali prezidenta Zelenského, aby zákon vetoval. Kryvonos vyzval k reakci také mezinárodní partnery Ukrajiny, kteří se podle něj při kontrole využívání pomoci Ukrajině spoléhají právě na jeho agenturu.
Mluvčí Evropské komise vyjádřil znepokojení
Mluvčí Evropské komise Guillaume Mercier vyjádřil v souvislosti se zákonem znepokojení. „Tyto instituce mají zásadní význam pro ukrajinský reformní program a musejí fungovat nezávisle, aby bojovaly proti korupci a udržely si důvěru veřejnosti,“ citoval jej list Ukrajinska pravda.
Protikorupční aktivisté vyjadřují znepokojení poté, co byl na začátku července obviněn z podvodu a vyhýbání se vojenské službě jeden z jejich předních představitelů Vitalij Šabunin. On i jeho spojenci tato obvinění označují za politicky motivovanou odvetu ze strany prezidentské kanceláře za to, že upozorňovali na korupci ve státní správě. Šabunin v pondělí kritizoval razie v NABU a už dříve obvinil prezidenta Zelenského, že pod záminkou války podniká „kroky směrem ke zkorumpovanému autoritářství“. Zelenského kancelář tato tvrzení odmítá a popírá jakýkoli politický vliv na aktuální trestní řízení.
Vznik NABU v roce 2015 byl jedním z výdobytků proevropské revoluce na Majdanu, která o rok dříve svrhla proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Úkolem agentury je vyšetřování korupce, která tuto východoevropskou zemi dlouhodobě sužuje. Připravuje rovněž trestní stíhání.